| anonim_4396 a întrebat:

Eu am dintii putin strambi si as vrea sa ii indrept.As vrea sa imi pun aparat dentar, dar imi este frica de faptul ca m-ar putea durea.Doare tare cand iti indreapta dintii? Sa imi pun sau sa nu-mi pun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Aparatul dentar nu doare, poate numi daca este nevoie de extractii.

| Azµre a răspuns:

Depinde de cât de strâmbi ai dinții.

| M25M a răspuns:

Aparatul dentar iti indreapta dintii in timp, nu intr-un minut, iar acel timp inseamna cateva luni, un an, sau mai bine. La inceput vei simti un mic disconfort pana te vei obisnui, insa nu te va durea, pentru ca indreptarea (ma repet) se petrece cu timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Vezi aici mai multe informaţii,
http://www.drcrisan.ro/2010/05/cat-de-tare-doare-aparatul-dentar/
Te pup!

| MiKutzelu34546 a răspuns:

Nu aparatul dentar o sa til stranga odata la 2 saptamani sau una
Si nu o sa te doara tare sa zici canu mai poti sau....asa aparentbig grin

| Biuta95 a răspuns:

Hei.
Aparatul dentar te ajuta, in indreptarea dintiilor. Nu se poate spune ca doar.cel putin asa cred eu. Trebuie sa iti pui ACUM CAT MAI REPEDE pentru ca atunci cand vei fi mare, nu se vor mai putea indrepta la fel de usor, ba chiar poate foarte greu.
Sa nu-ti fie teama, roaga-te la Dumnezeu, si increde-te in Domnul ca nu te va durea
Si apoi, gandeste-te, ca daca se intaampla ceva - adica sa te doara ( ceea ce nu are de ce.) - poti sa mergi oricand sa ti-l slabeasca, sau sa ti.l scoata si sa ti-l puna la loc, pana te acomodezi cu el.
Dar fi fara teama. Nu are ce sa se intample
Gandeste-te ca sunt atatea persoane care si-au pus si isi vor mai pune
PS. Si eu trebuie sa imi pun aparat, asa ca nu te mai speriawinking

| NightFurry a răspuns:

Durere si discomfort - Aceste efecte sunt foarte normale, mai ales in timpul si dupa ajustarea aparatului. Consumul de alimente moi poate evita un plus de presiune pe dinti. Medicul poate prescrie analgezice specifice.

Dar daca ai nevoie de el puneti-l nu poti sta cu dintii asa.
Ce tebuie sa eviti in timpul purtarii aparatului dentar :
- Mestecarea gumei si a altor alimente lipicioase sau dulci.
- Alimente cu o concentratie mare de zahar si bauturi acidulate.
- Cantitati mari de suc de fructe, ce poate duce la eroziunea dintilor.
- Alimente dure precum morcovii si nucile, care se pot prinde intre sarme sau pot sparge bracketii. Taiati fructele si legumele crude in bucatele mici, apoi mestecati-le in spatele danturii.

| Blondiii67 a răspuns:

Nu..nu o sa te doara! Probabil o sa te jeneze la gingii dar cu timpul te vei obisnui! Eu spun sa iti pui!

| packman a răspuns:

Eu am aparat dentar...
nu te doare happy ii pui si il scoti cand vrei nu te deranjeaza mai de loc si iibun, eu in 2 ani de purtare i.am indreptat super!
pentru alte nelamuriri dai msgwinking
FUNDA? big grin

| ArrianaM a răspuns (pentru packman):

Dar tu cum ii aveai? strambi sau cumva iesiti in afaara?

| Biuta95 a răspuns (pentru packman):

Se pare ca tu ainaparat mobil..cred ca ea se refera la aparat fix

| ArrianaM a răspuns (pentru Biuta95):

Da,la cel fix ma refer, pe ambele arcade

| Biuta95 a răspuns (pentru ArrianaM):

Si eu tot la ambele arcade o sa imi pun