| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi pun aparat dentar la dintii de sus, primii doi sunt putin mai strambi, nu foarte tare si as vrea sa imi pun aparat mobil (care se poate lua jos ) ca sa ii mai indrepte. Credeti ca mai functioneaza la 14 ani? Si m-ar interesa pretul unui aparat. Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristinaMaria1D a răspuns:

Poti sa iti pui aparat, si eu port aparat mobil de 1 an (am 15 ani) Pretul e pana in 400 lei. Unii zic ca cel fix e mai bun, iti indreapta dintii mai repede. Dar ce nu spune lumea e ca aparatul fix iti da dureri oribile de gingie. happy

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mihaelaalol a răspuns:

Eu nu iti recomand aparatul mobil, deoarece eu am avut si crede-ma, o sa dai banii degeaba ca nu o sa ii ai drepti.( eu am purtat mult, si fara rezultate)
sper ca te-am ajutat!big grin

| Roarrrrr a răspuns:

Oricum o sa merg sa vad, dar am vrut sa stiu daca mai funcitoneaza la varsta mea, o sa vada de care aparat este nevoie. O colega are aparat mobil si situatia ei era mult mai inrautatita dar acum sunt indreptati, cred ca de 1, maxim 2 ani il are. Va multumesc pentru raspunsturi!

| Dan112 a răspuns:

Nu iti recomand sa faci acest lucru singura, adica ar trebui se mergi la un medic dentist sa te consulti si acolo pe loc iti ia masura dintilor si iti face aparatu... si da la 14 ani functioneaza happy

| Georgica35 a răspuns:

Da se mai poate si al 14 ani.Prietena mea are 14 ani, aceasta si'a pus aparat dentar in toata gura nu doar pe cei din fata si a dat vreo 300 lei acum u stiu cat poti da u pe cei din fata.
Fundita?

| Georgica35 a răspuns:

Da se mai poate si la 14 ani.Prietena mea are 14 ani, aceasta si'a pus aparat dentar in toata gura nu doar pe cei din fata si a dat vreo 300 lei acum u stiu cat poti da u pe cei din fata.
Fundita?

| Mugurel_Meret_1942 a răspuns:

Eu am aparat fix, ar mai functiona dar nu stiu pretul, eu am avut acum citiva ani si era vreo 6 milioane dar mi-a zis ca degeaba tot trebuie sa port fix nu mobil! dar eu am avut destul de strimb dinti. big grin