| izabelaqysy a întrebat:

Bună, eu am o problema, obosesc foarte repede, când fug mai ales la sport dau o tura de teren si simt ca ma sufoc, ca nu mai pot respira si ma ustura gatul după, respir si pe gura ca obosesc si daca respir doar pe nas simt ca ma sufoc, ca nu mai pot respira. Am 13 ani si sunt fata. Oare as avea ceva probleme sau e normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

E posibil sa obosești așa și dacă nu ai antrenament (adica nu faci efort fizic decât la ora de sport). Dacă nu te stii cu alte probleme de sănătate pulmonare, cardiace, atunci asta ar fi. E normal pentru cei care nu fac efort fizic constant.

| NunuNini a răspuns:

Nu e normal.
Dar cat stai in casa si cat faci miscare de obicei? Misca-te mai mult in timpul liber si vezi cat obosesti. In functie de raspuns vei sti daca esti "intepenita" de statul in casa pe telefon sau ai probleme de sanatate.