| Breaker a întrebat:

Buna,
Eu de fel nu mananc lactate deoarece nu imi plac, singurele lactate care le mananc sunt laptele(cu cereale) si mozzarella(de pe pizza). As vrea sa pot manca lactate deoarece am nevoie de calciu si proteinele din ele, dar nu pot, pur si simplu mi se par scarboase.
Ce sfaturi aveti pentru a-mi deschide apetitul catre lactate sau exista pastile care sa imi stimuleze pofta de a manca lactate?
Multumesc mult!
Va rog fara raspunsuri gen "manancale fortat"... deaorece nu am cum, nu pot sa le apropii de gura, sper ca ma intelegeti.

FUNDA PENTRU CEL MAI BUN RASPUNS!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Iti poti lua calciu si proteine din alte surse

proteine : carne, oua, peste, legume

calciu : somon, sardinele ( cea mai buna sursa de calciu, mai buna si decat lactatele ), Verdeturile închise la culoare

sursa : http://www.csid.ro/dieta/5-alimente-bogate-in-calciu-9968417/

Poti sa mai cauti pe net, sa vezi ce alimente mai contin calciu.

1 răspuns:
| Stefan4235 a răspuns:

Spre exemplu, iaurtul: Nu poti sa il mananci pur si simplu. Trebuie neaparat sa il mananci cu ceva, chiar daca este o bucata de paine;
Branza - exista mai multe feluri de branza, fiecare pe gustul fiecaruia. Spre exemplu, eu irasc branza sarata, insa imi place cea fff putin sarata; exista si cas, branza fara niciun pic de sare. Cat despre cascaval... nu pot sa iti zic mai mult. Smantana nu se mananca niciodata goala, de ex. eu o mananc numai cu mamaliga si branza. Sper ca ti-am fost de ajutor.