| Marko_7130 a întrebat:

Doresc sa slabesc. ce ar trebui sa mananc mai mult? ce ar trebui sa beau? si ce ar trebui sa nu mananc deloc? Sau alte cai pentru a slabi.

Portocalele sunt bune sa mananc mult? Adica eu mancam cam intre 4-6 pe zi, sa nu fie prea multe, ca am inteles ca aceste portocale provoaca si pofta de a manca.

Cereale cu lapte sunt bune? Si laptele cum ar fi de preferat? Fiert sau cum?

Pufuleti de exemplu pot manca? big grin

Iaurturile sunt bune?

De cate ori pe zi ar trebui sa mananc? Si intre ce ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ella8212 a răspuns:

Buna Marko!
Cel mai indicat este sa mananci regulat, sa ai ore exacte, iar dupa 6 seara sa nu mai mananci(iar daca mananci sa fie ori un iaurt ori un fruct; nimic consistent sau care ar putea avea calorii). Iaurturile sunt foarte bune,cerealele(cele musli) cu lapte,sunt iarasi foarte bune, insa pufuletii nu. Pufuletii mai rau ingrasa, nu sunt nici sanatosi.Cat despre portocale,sunt bune,dar mancate in exces(ca si in cazul tau) pot duce la hipervitaminoza,si pot da senzatii de foame,pentru ca formeaza hiperaciditate.
Incearca sa mananci paine cat mai putina,sa faci sport,sa mananci echilibrat(nu renunta la vitamine, proteine, minerale etc; insa consuma cu masura) si sa consumi multe lichide.Bafta la slabit!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Simplu respecti mesele zilei, si cand mananci nu mananci felul 1 si felul 2. Dupamasa doar ciorba, dimineata ceva lejer cerealele sunt bune dar putine sa nu fie multe si seara un sandvis mic.

| BOOBZen a răspuns:

Uite o dieta
http://www.dorinspoaller.ro/......saptamana/
A si nu manca dupa 18:00, bea multa apa,iaurturile dietetice sunt bune,de lapte nu stiu prea multe, dar cerealele ar trebui sa fie bune, n-are ce sa strice.Sa citesti cu Atentie dieta aia, sunt si lucruri care ti le-am spus acum.Multa bafta!

| deedeelina a răspuns:

- 3 mese pe zi Obligatoriu!
- ultima masa sa fie la orele 18.00
- bea muuuulta apa
- fara paine.
cam astea au mers la mine big grin

| minnieee a răspuns:

Trebuie sa mananci sanatos.Sa eviti dulciurile,paine,mancarurile sarate, fast foodul, chispsurile.De baut evita sucurile acidulate.Fructe si legume poti manca fiindca nu ingrasa. Cereala cu lapte poti manca daca mananci musli sau fitness nu manca cele cu ciocolata. Iaurturile sunt bune,daca sunt naturale.
De mancat poti manca de cate ori vrei, daca mananci putin si sanatos nu te ingrasi si incearca sa nu mai mananci dupa ora 7, decat ceva usor de ex un fruct.

| PoisonJuke a răspuns:

Iti spun eu, FA SPORT, mananca ori ce dar cu masura si vei slabi garantat, dar fara sport nu faci nimic.big grin

| Marko_7130 explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri !