| Necun0sScuT a întrebat:

Deci: Cate mg de calciu sunt in 100g de orz? Pe net, cand caut in limba romana informatii despre orz aflu ca orzul contine de 11 ori mai mult Ca deca laptele. Cand caut in limba engleza aflu ca contine de doua mai putin decat laptele. Ce sa cred? V-as ruga sa imi spuneti si ce cereale sau fructe as putea manca ca sa imi asigur minimul de Ca necesar (1000mg pe zi). Nu ma innebuniti cu laptele ca cu el m-am lamurit. Pana la varsta de 17 ani beam, fara sa exagerez, cel putin 1L pe zi si tot am lipsa de Calciu si dinti rupti. Am inceput un tratament cu pastile care contin Ca, peste 5 zile trebuie sa il intrerup (dupa ce fac?) m-am gandit sa mananc zilnic niste fructe sau legume, cum spusesi mai sus. Funda, raspuns castigator si o rugaciune celui care-mi da un raspuns stralucit
p.s: lasati pasta de dinti, apa care contin Fluor ca mai mult rau iti fac decat bine. In cativa ani devi dement, dinti rupti etc.

Răspuns Câştigător
| HighByTheBeach a răspuns:

Salut.
Iti dau mai inti un site care iti va spune ce alimente sa mananci pentru a avea dintii mai sanatosi:
http://www.ziare.com/......si-1081184
Acum informatie despre calciu:
Poti incerca sa asimilezi cantitatea necesara de calciu din produse naturale sau suplimente. O portocala medie are 56 de mgr de calciu, o ceasca de tofu are intre 120 si 300 de mgr de calciu, o portie medie de broccoli are 178 de mgr, o portie de varza furajera are 148 de mgr, o portie de varza creata are 94 de mgr, jumatate de ceasca de seminte de migdale prajite are 160 de mgr, iar o ceasca de humus are 80 de mgr.
http://www.sanatatebio.ro/......de-calciu/
http://www.ziare.com/......iu-1016984
Sper ca te-am ajutat. Succes