| anonim_4396 a întrebat:

Buna, Eu sunt ken.

eu de cateva saptamani sunt nervos, urlu mereu cand mama ma intreaba.Eu am 10 ani si sunt clasa-V si nu mai suport scoala si temele.Va rog sa imi spuna cineva un sfat, acum am teme la mate si nu vreau sa le fac. Sunt atat de suparat incat nu stiu ce cuvinte imi ies din gura, am si probleme cu mama mea, tatal meu e plecat in alta tara. Va rog sa ma ajutati asta este un lucru serios. Si ineori mai am si tendinta de a ma sinucide, am scris pe caiet asta si am uitat sa sterg, diriginta a vazut si am nota 4 la purtare va rog sa ma ajute cineva.

Vreau raspunsuri serioase.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O consultatie la psihiatru nu ar fi rea

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu pot, eu nu i-am spus nimanui despre asta si imi este frica mama mea nu stie nimic de asta.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Totul se rezolva cu o batuta zdravana. Cred ca ti-a venit timpul sa afli ce inseamna plansul ochilor si scrasnirea dintilor. Terapie mai sanatoasa ca asta nu cred sa existe pentru tine, obraznicule.

| mimi a răspuns:

Toate scolile au cate un medic si cate un psiholog, deci du-te la el.

| AndreiRobert22 a răspuns:

Un psiholog tine totul intre voi, poti discuta cu psihologul scolii fara ca mama ta sa stie, dar nu te sfatuiesc sa te ascunzi de parinti cu nimic. Nu trebuie sa ai impresia ca urasti scoala, daca privesti in jur ai sa vezi ca cei agramati sunt foarte lasati in spate in zilele noastre, oricate speculatii gasesti pe internet, cum ca scoala nu te ajuta cu nimic, te sfatuiesc sa nu le iei in seama, un of fara o cultura generala medie nu o sa se descurce in societate si nu va fi vreodata integrat. Scoala te ajuta, ai abia 10 ani si nu ai de ce sa fi in depresie pentru ca nu cunosti cu adevarat problemele vietii inca. Asteapta sa te maturizezi pe parcurs si nu forta asta.

| Denisya a răspuns:

Este la scoala psiholog fi sigur ca te ajuta si va ramane doar între tine si psihologul scolii.nui va spune mamei tale.te va ajuta cu un sfat sau cu sedinte.si eu am avutprobleme cu tata vitreg si mama a fost plecat a in Spania.mi-a fost a mi-e greu dar man dus cu tupeu la psiholiaga scolii si ian spus tot ce am avut pe suflet. după câteva sedinte mi-am revenit.bafta