| anonim_4396 a întrebat:

Va rog, niste sfaturi ca nu mai suport crying
Am in clasa o colega, eram cele mai bune prietene ( nici chiar dar aproape) si pe parcurs, din cls a 5a pana intr-a8a ne-am distantat rau ( acum sunt in clasa 8 ), din cauza unui lucru stupid crying eu invat mult mai bine decat ea, eu iau numai 10 si 9 si ea de la 8 in jos, si de fapt ea se considera de 9 si 10 si nu-i adevarat. Acum am ajuns sa fim rivale x-(, pentru ca toti ma considera NUMBER 1 si ea e de fiecare data pe locul 2. Eu acum nu mai vorbesc cu ea, cand vorbesc cand nu... etc
la inceputul anului scolar ne-am certat rau de tot a venit si maica-sa la scoala si a facut un scandal monstru mamei mele si degeaba a venit la scoala ca nu a rezolvat nimic
apoi acum 2 saptamani iar a venit maica-sa la scoala si a facut un scandal monstruos profei de mate ca de ce eu am 10 la teza si ea are 6 si etc, apoi s-a legat si de mama si... si inca cv... de ce profa de mate face meditatii cu mine la mate si cu ea nu da nu mai zic in continuare ca nu are rost ( si mi-a zis doamna de mate sa nu ma mai cert cu ea sa nu cumva sa-mi scada nota la purtare-mentionez ca sunt cam rea de gura laughing )
si acum inca ceva in legatura cu scaderea mediei la purtare
noi in clasa suntem 6 fete, si ns cum sa zic, grupate doua cate doua ( adica suntem prietene doua cate doua laughing )
eu sunt prietena cu simona si etc
si de la un timp celelalte fete s-au imprietenit cu fosta mea prietena si ma discuta numai pe la spate, chiar si ieri si azi cand ne-am certat, numai ca doua dintre ele le tradeaza laughing si imi zic mie tot si uite asa am aflat tot ce discuta ele si ieri m-am luat un pic de madalina, i-am zis "ce tot ne discuti atata pe la spate ( pe mine si pe simona ) si ne analizezi din cap pana in picioare" si atat
azi la fel iar au inceput sa ne discute pe la spate dar nu le-am mai zis nimic
si acum urmeaza, mama madalinei a sunat-o pe simona si a zis ca vine maine la scoala si ne face un scandal sa ne exmatriculeze pentru ca prietena mea i-a mai postat ceva pe perete pe fb madalinei, ceva cu "sa ma pupi in cur" si acum ma-sa de asta s-a suparat si ma baga pe mine in toata bzaconiei ca ce am eu cu fata ei madalina? crying
ce pot sa fac sa nu cumva sa-mi scada media la purtare ca sunt o eleva buna si nu vreau sa-mi strice media
ce sa fac maine cand vine maica-sa la scoala? ca eu sunt cam rea de gura si sa nu cumva sa ma scap sa zic cam multe
? ce sa-i zic maicasei in legatura cu asta? ca eu nu prea am nici o vina dar totusi mi-e frica
si ultima mea problema, la asta chiar am nevoie de ajutor, ce sa fac cu presupusa cea mai buna prietena a mea ca chiar nu mai supot ca toate fetele din clasa sa fie impotriva mea si lucrul care ma deranjeaza cel mai este ca toate acestea copie de la mine de la teste si apoi ele ma discuta pe la spate
ce parere aveti dar va rog nu radeti de mine ca chiar nu mai suport crying crying ( scuzati greselile de ortografie ca m-am grabit sa scriu repede )

21 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

Nu le mai da sa copie, incearca sa dai totul fata si sa le confrunti, vei fi apreciata daca esti sincera, iar ce a postat pe net, nu are legatura cu activitate din scoala.

| dydydeea a răspuns (pentru CrazyTeenager):

Pai asa a zis si mama prietenei mele Simona ca nu are nici o legatura ce a postat ea pe net sa se duca la director sa faca scandal, dar sa vezi ca maine toti o sa tina cu madalina si pe noi doua nu ne cred, dar prietena mea e vinovata in comparatie cu mine eu nu am facut mare lucru decat i-am zis ''ce are cu mine si dc ma masoara din cap pana in picioare''. Crezi ca se poate intampla ceva cu media, te rog spune-mi ce crezi!

| valentino52 a răspuns (pentru dydydeea):

Iti garantez ca nu se intampal absolut nimic. Tu nici atat nu ai de ce sa iti faci griji dar nici prietena ta. Si daca Simona o lua de par si o batea de-i sareau capacele in afara scolii, nu putea sa iti scada nota la purtare. Singurul lucru care putea sa-l faca era o plangere la politie sau sa o dea in judecata. Dar pentru o vorba "sa ma pupi in cur" toti politistii i-ar rade in face si s-ar face de ras. Nu o mai numi "cea mai buna prietena" pentru ca nu e si nici nu va mai fi. Poate ati fost apropiate cand erati mici dar ea s-a schimbat, e o persoana invidioasa. Si mama ei ar trebuia pusa la punct si de profesori care sa-i spuna sa isi puna fata sa invete mai bine daca are pretentii la note mai mari. Nici un profesor nu o sa se bage in certurile sau barfele dintre fete decat in situatii extreme de paruiala sau mai stiu eu ce care au loc in incinta scolii. Poate sa-i ia si toata clasa apararea n-ai de ce sa iti faci griji.

| Pufffx a răspuns:

Nu te crede nici tu ce-a mai mare si ce-a mai tare.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Oh noes fetele imature se cearta din nou pentru motive neinsemnate.

| DianaIsHere123 a răspuns:

Poti sa nu o mai bagi in seama. daca o bagi in seama stii ca iti poti face rau.mult succes!winking

| AndreeeexD a răspuns:

Buna dydydeea puppy dog eyes. Doamnee prietena ta acea buna care acum iti este rivala chiar s-a suparat rau pe tine! Cred ca acesta ea te barfeste. Si, cred ca ma-sa e nebuna laughing Pai ea ce face la meditatii? Se joaca? Pentru ca si eu i-au meditatii si e un coleg cu mine care ia inca de 2 ani si tot note de 7 in jos are straight face, pentru ca la ore ma face sa rad, ori se preface ca doarme ori altceva. Si la teza e varza ca a luat 5 laughing. Tu esti o fata norocoasa pentru ca ai note de 9 si de 10. Poti sa ai un viitor frumos. Si sa revenim la mama aceia care vorbeam adineauri. Chiar e " crazzy kid ". Sa vina si la diriginte si la profa de mate? O.o Asta este, atata poate prietena ta sa scoata la mate, nu ca e din vina profesorului. Ar fi vina profesorului daca a-ti da un test si multi ar lua nute mici, sa spunem ca cea mai mare nota era 8 ( asa s-a intamplat sa fizica -.-. ).
Si daca maine vine ma-sa la scoala, eu as fi in primul rad calma si nu speriata! Ca doar no, nu esti tu de vina! Tu fii sincera si corecta si mai discuta si cu dirigintele si cu parintii. Ca doar de aceia ii ai! Bafta sper ca te-am ajutat!

| oompaloompa a răspuns:

Da-i si tu peste nas de cate ori ai ocazia! Si daca vine mama ei ce iti e frica de ea wow ce poate ea sa iti faca? Te mananca de vie? Gandesete-te ca e redusa mintal si ca tu esti cu adevarat superioara ei si prin fapte si prin vorbe ignorand-o in orice fel de privinta!

| SmilerXd a răspuns:

Tu scumpa, nu mai baga in seama toate proastele. Ce daca esti de 9-10? Foarte bine! Asa si eu sunt de 8-9 si 10 la cele mai usoare materii laughing. si am o prietena de 3-4-5 oh go on. si suntem de 8 ani prietene. din clasa 1. si acum s-a cam distanta de mine sadoh go on. vorbeste mai mult cu altaoh go on [Diana]. si chiar n`o mai suport pe Nico [cea mai buna prietena cica]. Cand o mai rog pe Diana sa se mute cu mine. Nico ii zice repede: Nuuu. dar cand vrea Nico sa o imprumut cu bani, sau sa o ajut cu stersu' tablei sau la teste si teze.oh go on imi e prietena. ca sa o ajut oh go on. si eu de-a dracu. nu prea mai vb asa cu ea. iar la teste/teze ii dau gresit rolling on the floor. Ca asa merita prietenii falsi oh go on. niste zdrente. iar cu ma-sa pana la urma ce vina ai tu? Ii zici si tu simplu ca n-ai nici-o vina si gata. sau nu comenteziwinking! N-are nimeni ce sa-ti facastraight face pentru asta sa te/va exmatriculeze? Sa fim seriosiwinking! Tu stai linistita in banca ta, si nu zice nimica. nu deschide gura laughing stiu cum e. si eu sunt rea de gura. restul PACE! Fi desteapta in continuare. lasa-le sa te barfeasca. ca stii vorba aia : "Cine rade la urma, rade mai bine"winking!
P.S: Ce face facebook-ul din oameni rolling eyes oh go on laughing!
:*

| ღSecretღ a răspuns:

Sincer eu cred ca n-a fost prietena ta cea mai buna niciodata, sau a fost si s-a schimbat foarte mult, nu o mai considera prietena daca te barfeste si este INVIDIOASA pe notele tale de asta o cheama pe masa la scoala, ea nu invata asa bine si ca sa nu para ea proasta da vina pe tine, partea cu exmatriculatul nu prea am inteleso soory., nu o mai lasa sa copie de la tine la teste si daca vezi ca tot copie zio profesoarei. Nu iti este prietena cu adevarat, si no mai baga in seama cand vrea sa se ia de tine, si orece prostie o face zio si tu!, sper ca ti-a fost de folos cu cevawinking

| minho a răspuns:

Pai tu nu mai lua in seama nimic din ce zice ea.Pur si simplu este invidioasa pe tine pentru ca esti mai buna, am mai intalnit astfel de situatii si stiu cum e, iar in legatura cu celelalte colege arata-le cine-i seful, adica castiga-ti respectul lor si gata.Cu privire la mamele care vin la scoala si care fac scandal mi se pare un comportament de joasa speta.Doamne asa ceva chiar ca n-am mai vazut, deci nu in halul asta se pare ca se reflecta tot adevarul despre oamenii acestei tari.Deci acum nu mai sunteti niste fetite chiar, asta inseamna ca va puteti rezolva si singure problemele.Iti urez bafta cu asa oameni chiar nu stiu ce sa spun.

| Parizzianu a răspuns:

Fata draga ma chinui de o ora sa inteleg intrebarea ta! Simplificati viata e prea complicata si nu uita ca prietenele adevarate sunt cele pe care nu le ai! SI sa nu uit data viitoare cand iti vorbesti bea apa si ultima inghititura pastreaz-o timp de 4 min si apoi inghite e un exercitiu benefic crede-ma

| dydydeea a răspuns (pentru Parizzianu):

Ooo, serios? sunt asa de importanta intrucat tu sa stai sa-mi citesti intrebarea o ora? fii serios! laughing rolling on the floor poti sa mai stai inca o ora daca nu ai somn laughing

| Parizzianu a răspuns (pentru dydydeea):

Da chiar te rog sa razi pentru ca e singurul lucru de care esti in stare asa ca ma bucur enorm pentru tine, imi pare bine ca ti-am dat un motiv suficient de puternic sa te amuzi in aceasta dimineata frumoasa, daca vrei sa stii iti urez o zi superba si nu ma mir de ce te vorbeste toata lumea pe la spate. Trebuie sa te maturizezi incetu cu incetu daca vrei sa realizezi ceva pe parcursul acestei vieti! E problema ta si imi pare sincer rau pentru tine la reverede

| dydydeea a răspuns (pentru Parizzianu):

Vaiii... laughing lasa-i sa rada sa vada ei ce patesc laughing fara mine! Multumesc si tie la fel si te pup laughing rolling on the floor) happy

| JustMeeLebee a răspuns:

Pai vorba lui Pufffx, nu te mai da asa mare si incerca sa vorbesti cu resprectiva sa vezi ce are de impartit cu tine. Poate e o chestie in care ai gresit si nu ti-ai dat seama.

| dragut1992liviu a răspuns:

E o invidie normala intre fete.Dar ar trebui sa o ignori si atunci o sa se simta multa mai prost si o sa isi vada adevarata valoare, iar tu nu ai de ce sa te stresezi atata timp cat sti cine esti si ce vrei.

| merry5 a răspuns:

Buna! eu una te-ai sfatui ca in momentul in care auzi sau afli ceva au spus de tine tu nu te enerva si fa scandal apropiete de ele si cit de greu nu ti-ar fi zimbeste si zile"cu palavrageala fetelor departe nu o sa ajungeti,si sa va mai zic un mic secret (zimbind faci asta),daca ma vorbiti inseamna ca sunt imortanta pentru voi"
si daca o sa incerce sa-ti raspunda ceva intoarcete cu spatele si pleaca eu te asigur ca se vor simti incomod,si nu vor fi multumite,fiindca ele vorbindu-te de rau asteapta sa plingi si sa suferi,dar cind vor vedea ca esti indiferenta le va fi ciuda evident.
In privinta mamei care va veni la scoala,nu vorbi urit si vulgar cu ea din contra "Da d-na..."si in nici un caz sa nu zica : nu eu sau ele primele au inceput arata ca esti mai cumpatata si mai rezervata, astfel mama acelei fete in inconstient va avea respect pentru ca nu gindesti ca toate...
Iar aceasta prietena a ta, nu-i zi nimic "de ce ma vorbesti pe la spate etc."asteapta momentul cind cu adevrat va avea nevoi in momentul in care va simti nevoia adevarata si atunci zii doar doua cuvinte "prietenenul la nevoie se cunoaste dar nu vorbeste pe la spate"si ajut-o sau dai sa copie... Dupa care nu vb cu ea restul zilei ea va simti lipsa si nedumerire dc ai procedat astfel...iar a doua zi, comportate de parca nimic nu s-ar fi intimplat si eu te asigur ea va realiza ca doar tu cu adevarat ai ajutat-o, dar nu celelalte fufe
Fii increzuta in tinewinking

| dydydeea a răspuns (pentru merry5):

Ce mare dreptate mai ai! Dar in primul rand eu ''niciodata nu voi plange'', lucru pe care, ele, colege alea din cls il fac zilnic la scoala! Si apropo... maine, daca vine mama colegei aleia eu cum sa-i zic ca nu prea sunt vinovata dar sa fac in asa fel incat si simona, prietena mea ( cea care i-a postat madalinei pe fb chestia aia)sa para nevinovata ( dar ea e cam vinovata si nu cred ca o sa scape prea usor ). Adica sa-i zic asa cu cuvintele alea cum mi-ai zis tu cu ''d-na'' si etc... te rog spune-mi am mare nevoie de ajutor!

| merry5 a răspuns (pentru dydydeea):

Uite prietena ceea a ta nu va putea iesi nici de cum basma curata, dar totusi cind va veni maica-sa tu zii ceva de genul "D-na... eu nu zic ca nu suntem vinovate sau ca ea nu e vinovata(simona), dar puteti si dumneavostre sa intelegeti ca madalina este si ea un provocator bun, care in permanenta are ceva de adaugat astfel provcind conflicte si chiar comportament nu prea frumos "(in canul simonei)eu garantez ca mama madaleinei se va pune pe ginduri

| IonutDumitru a răspuns:

Ce pot sa iti spun, am trecut printr-o situatie similara si eu si iti iti pot spune doar sa fii calma si sa gandesti la rece lucrurile. Spune faptul ca ele te vorbesc pe la spate si ca tu nu ai facut decat sa aflii ce se intampla,iar faptul ca ai intrebat-o direct tine de caracter, de eticheta ta ca si om. Nu te stresa, probabil nu va veni la scoala. Spune si tu ca te-ai saturat sa fii judecata gresit, sa fi considerata drept privilegiata clasei doar pentru ca esti mai buna decat ea. Eventual apeleaza la profesori sa faca o diferentiere intre tine si cealalta domnisoara, in fata mamei. Succes! Fundapuppy dog eyes?