| Daiana90 a întrebat:

Eu sunt scunda pentru varsta mea (cea mai mica din clasa) si de parca nu ar fi de ajuns asta incep sa ma si ingras si daca continui asa, cu formatul pe care il am la corp o sa ajung oribila.Acum imi place corpul meu, nu sunt nici grasa nici slaba, bine...totusi un gk sau2 as putea sa slabesc si vreau sa imi fac un fel de dieta.Adica sa mai schimb si eu.In fiecare zi mananc acelasi lucruri, nu stiu altceva, m-am scarbit de ele si toate ingrasa.Ideea este ca nu am imaginatie deloc, dar deloc si nu stiu ce as mai putea sa imi fac sa mananc si altceva in afara de acelasi feluri.La pranz e cea mai mare problema.Am vreo 4 feluri de mancare (dupa supa) care le repet tot timpul, adica astazi mananc unul, maine altul si se reiau, poimaine tot acelasi si rapoimaine tot cel de azi etc.Va rog daca aveti ceva ideei, sfaturi sau chiar daca cineva tine dieta sa imi scrie-ti si mie cum faceti, ce mancati etc.La mine e dezastru.Defapt nici dimineata nu stiu ce as putea manca.Mananc acelasi lucru in fiecare dimineata, mananc foarte multa paine, si daca nu mananc imi facs stomacul urat.Asta e cea mai mare problema.Nu pot sa ma abtin la mancare, ca mi se face foame in jumatate de ora si cand sunt la scoala de exemplu(in ore) si mi-e foame mor de rusine, toti se uita la mine.Nu stiu ce sa mai fac. Ajutati-ma va rog. Vreau sa specific ca am 14 ani si vreo 48 de kg(si scunda) am 1.56 cm.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zhady a răspuns:

Pentru multi adolescenti intarziati masa este un concurs de "cine termina primul", arucand pur si simplu bucati de mancare spre stomac.

Oricat de foame ti-ar fi si oricat de buna este mancarea ia cate o bucata mica si mesteca pe indelete, lucru care iti va oferii o satietate mare.

Incearca sa introduci grasimile sanatoase in dieta ta, iar in acelasi timp sa elimini sursele bogate in carbohidrati.

Alimentatia ta este constituita in mare parte din carbohidrati, acestia se digera foarte repede, de unde rezulta si foamea asta necontrolata.
In schimb grasimile (sanatoase) se digera lent, nu cresc insulina, glicemia si iti ofera o satietate mare.

Acuma sa iti dau cateva exemple de alimente sanatoase pe care ai putea sa le introduci in alimentatia ta:

-carnea: de vita, oaie, curcan, pui, porc, tot posibilul sa fie crescute natural, cu iarba si mai putin cu cereale sau nutreturi speciale.

-peste: de preferat pestele oceanic (macrou, sardine, hering, somon etc) deoarece este bogat in grasimi sanatoase (inclusiv omega 3).

-oua de la tarani sau de la tara (pntru minte teoria conform careia galbenusul ar creste colesterolul este de domeniul rizibilului, eu manac 6-7 oua/zi cu tot cu galbenus care este foarte bogat in vitamine si minerale, nu imi fac griji, mai ales ca am facut analizele si au iesit ok)

-legume: spanac, morcov, mazare, naut, linte, hrisca, ceapa, usturoi, morcov, telina, sfecla, salata, varza, spanac, broccoli, conopida, fasole verde, dovlecel, vinete, rosii, castraveti, sparanghel, ciuperci etc.

-nuci, seminte, alune, migdale, seminte de in, de mac, de susan, etc (toate crude), iti furnizeaza grasimi sanatoase, proteine, fibre, vitamine, minerale, iar daca sunt mestecate bine dau o senzatie de satietate mare.

-lactate fermentate, branzeturi fementate: iti va repopula intestinele cu "bacterii prietenoase" adica flora intestinala benefica, eu imi fac iaurt cu lapte si smantana de la tara sau de la tarani.

-fructe: dar sa nu faci exces, deoarece contin fructoza in mare parte, chiar daca nu creste insulina, favorizeaza depunerea de strat adipos.
Corpul poate traii fara carbohidrati, insa fara grasimi este predispus la o intreaga plaja de boli.

9 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Pai...
La micul dejun:-Fructe[de orice fel]
-oua
-cereale cu lapte
-ceai, lapte sau cacao
-Paine graham cu sunca, salam, parizer sau gem
[evident nu toate astea deodata in fiecare dimineata alte combinatii;]happy

La pranz:cartofi frantuzesti, salata orientala, piept de pui la gratar cu salata, supa cu galusti, supa cu fidea, supa cu crutoane, orice fel de ciorba, mazare, pilaf cu piept de pui fiert, tocana, pireu cu snitele de pui[eventual] etc.

La cina:cel mai bine ar fi sa iei cina mai devreme, cam pe la ora 7:00-7:30 ca sa poti, dupa ce ai mancat si te-ai odihnit vreo ora, sa faci niste exercitii fizice sau sa alergi intr-un parc
Paste cu sos, salata de fructe, salata de pui, legume cu piept de pui la tava, peste pane sau la cuptor, fructe, mamaliga cu branza, orez cu lapte, gis cu lapte, etc.Si nu uita ca dupa cina sa faci putina miscare chiar daca te duci pana la magazin sau te plimbi prin parc!
Sper ca te-am ajutat!big grin

| zhady a răspuns:

Momentan esti inca in crestere, ai un metabolism rapid etc. Insa odata cu inaintarea in varsa, daca continui in felul acesta, usor usor halcile de slanina or sa-si faca prezenta, iar bolile or sa stea la panda.

Iti urez sanatate, sa nu fii ignoranta ca majoritatea si sa ai grija de corpul tau, deoarece este singurul lucru care iti apartine cu adevarat.

| zhady a răspuns:

Vad ca cineva a scris, ca mesele dupa ore 18:00 ar fi interzise, o aberatie cat casa, cum sa privezi corpul atatea ore de nutrienti? Corpul nu stie ca tu te infometezi ca sa slabesti, el crede ca ai ramas fara mancare si va intra in "surviving mode", incetineste metabolsimul (poate sa dureze cateva zile pana isi revine pe "burning mode") si cum tu a 2-a zi te indopi cu mancare de 2lei, o sa depui de doua ori mai mult si o sa te intrebi de ce de ingrasi in loc sa slabesti.

10 kg mai putin decat inaltimea? Fiecare corp difera de la individ la individ, greutatate ideala este influentata de mai multi factori: inaltime, latimea bazinului, grosimea si densitatea oaselor, etc. Iara conteaza cat la suta din greutate reprezinta muschi, slanina, apa, scheletu.

| zhady a răspuns:

@ Little sunshine happy - Fara suparare, dar ai scris numai tampenii, la cat timp a luat sa scrii toata nebunia asta puteai sa folosesti timpul si sa vezi ce inseamna sa mananci intr-adevar sanatos. Vad ca recomanzi fara retinere alimente care iti pun sanatatea in pericol, eu nu mi-as permite sa dau sfaturi intr-un domeniu care nu ma pricep, mai bine tac din gura.

| cucalic a răspuns:

Problema este asa:incearca sa nu mananci prea multa paine, seara mananca fructe sau iaurt simplu, dar nu te speria tu esti inca in crestere si suferi anumite modificari ale corpului.iti spun din experienta.eu am 27 ani si am fost m-ai plinuta dar inalta. acum am nascut si totul e ok.inainte am tinut foarte multe curee de slabire si au avut efect.incearca sa iti faci un program regulat de mancare de 3 ori pe zi si sa respecti ora.sanatate

| shishilik a răspuns:

Eu am 18 ani, 52 de kg si 1, 56 m.

Se poate si mai rauhee hee. Poti incerca sa mananci fructe sau legume, sunt si sanatoase si satioase.

| craniul a răspuns:

Buna
ai timp sa cresti stai linistita cat despre greutate e bine nu te speria lasa noi iti timen pumnihee hee

eu am 1. 71 m 62 kg si 15 ani si sunt baiat

| OrangeWind a răspuns:

Nu cred ca esti grasa.Noua la sport ne-a spus ca trebuie sa avem cu 10 kg mai putin decat inaltimea.Nu cred ca ar trebui sa tii vreo dieta.Nici eu nu am o forma fizica de invidiat dar ma mentin. Dimineata mananc un iaurt simplu cu bombonele de cereale(stii tu cum sunt acum) sau un castron de cereale.La scoala imi mai iau un corn.La pranz cand vin de la scoala mananc o ciorbita cu 2-3 felii de paine si daca e dupa aceea inca un fel(nu foarte gras). Seara mananc fructe(portocale, mere, pere, struguri.) si in rest beau multa multa apa.De obicei seara mai fac si niste exercitii fizice timp de 30 de minute(o incalzire). Nu esti foarte scunda, si eu am 14 ani si in jur de 1. 60-1. 62

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti asa de scunda pe cat spui tu, sunt multe persoane care vor sa fie ca tinewinking. Oricum daca nu esti multumita, te asigur ca vei creste in inaltime pentru ca nu ai decat 14 ani si varsta la care se opreste dezvoltarea este in jur de 18-19 ani.
Daca vrei sa tii o dieta (oricum, nu e nevoie) nu trebuie sa mananci dupa 6/ 7 seara pentru ca atunci alimentele au mai multe calorii. Nu trebuie sa te infometezi pentru ca nu faci bine corpului tau. Daca vrei poti practica si un sport care te face sa te inalti mai repede spre exemplu inotul si baschetul.
Asa ca, stai linistita si incearca sa te simbti bine in corpul tau love struck.
Mult succes!