| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreun remediu mai ieftin pentru cicatrici din alea albe și în relief? Știu că cea mai eficienta metoda e cea chirurgicala dar nu am inca bani și sper că există vreo cremă, ceva...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ulei de cocos auzi laughing)

Nu exista din pacate nimic care se poate face acasa. Cea mai buna solutie e peeling-ul chimic. Exista usor (care se poate face si la cosmetica, nu doare, dar nu rezolva cicatricile alea in relief), mediu (care e cel mai recomandat, se face la medic si perioada de recuperare e in jur de 10 zile) si profund (asta e extrem de dureros, necesita spitalizare si recuperare lunga si se aplica in cazuri speciale.
Deci daca te deranjeaza asa de tare si nu le mai suporti poti lua in calcul varianta asta. Dar un peeling mediu costa intre 500 si 1000 lei.

Metoda asta nu e chirurgicala, pur si simplu iti aplica un strat de acid pe fata care dizolva pielea pana la un anumit strat.

| Andreea1912 a răspuns:

Am auzit ca untul/uleiul de cocos ajuta, insa nu pot garanta. Totusi, o solutie destul de accesibila ar fi tatuarea zonelor respective. Sunt artisti tatuatori care se ocupa cu asta, rezultatele sunt vizibile