| yoyo_4674 a întrebat:

Este vreun remediu pentru cicatrici?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| wann a răspuns:

Este important sa incercam prevenirea cicatricilor imediat dupa ranire. Vitamina K este un foarte bun coagulant, iar o dieta bogata in vitamina K include: sparanghel, varza, ceai verde, oua si soia. In cazul unei taieturi usoare, protejati leziunea cu un plasture. Mai multe studii au aratat ca vitamina E nu are niciun efect asupra unei cicatrici. doar Aloe Vera poate reduce roseata, insa aplicarea unor astfel de tratamente este recomandata in primele doua saptamani dupa producerea ranii.

Masajul poate preveni contractia cicatricii prin descompunerea benzilor groase de colagen. Masajul regulat previne uscaciunea, craparea sau durerea la nivelul cicatricii. Pentru a efectua masajul folositi uleiuri si lotiuni naturale, precum Aloe Vera si ulei de macese (Rosa mosqueta). Consultati un medic inante de a aplica masajul unei cicatrici, pentru a nu interveni in procesul de vindecare.

Atunci cand leziunea distruge epidermul, dermul continua sa produca celule, fapt ce poate duce la ridicarea tesutului. Acest lucru se poate preveni prin aplicarea presiunii pe rana

In cazul cheloidelor si a cicatricilor hipertrofice, medicul poate recomanda tratament injectabil, cu steroizi.

Tratamentul chirurgical poate imbunatati aspectul sau chia indeparta de tot o cicatrice. De obicei se recomanda sa se astepte cateva luni sau chiar un an pana la aplicarea acestui tratament, deoarece cicatricile pot deveni aproape invizibile in timp. Exista riscul ca dupa o interventie chirurgicala cicatricea sa se formeze din nou.

5 răspunsuri:
| DizzYuzzY a răspuns:

Eu cred ca este remediu. Doar operatiile estetice sau inlocuirea de piele.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Remedii naturiste.depinde de cicatrice exista si multe creme dar nu stiu daca functioneza in orice caz cu totul nu vei scapa de cicatrici

| RoxanaStan00 a răspuns:

Eu am folosit dupa ce mi-a prescris un medic un gel tratament natural pentru cicatrici de la Derma E si am fost tare multumita. Cu rabdare am reusit sa ma vindec de toate cicatricile si iti recomand produsul. happy

| lucianpopescu06 a răspuns:

Dragostea este cel mai bun remediu!