| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Facand niste analize anuale, mi-a iesit ca am colesterolul ridicat, iar medicul mi-a prescris omega. problema este ca mi-a spus sa evit lactatele, ouale, dar si carnea grasa ( cum ar fi cea de porc, desi nici inainte nu mancam) in principiu si nu prea stiu ce sa mai mananc ca sa am un regim alimentar ok. Acel omega e ok si el, dar daca eu mananc haotic, nu cred ca o sa isi faca efectul.
Intrebarea mea e, mi-ati putea sugera niste retete simple, gustoase, dar care sa fie si sanatoase?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Omega 3 se gaseste in peste si cum tu nu mananci probabil peste, trebuie sa iei acest supliment. Trebuie sa mai stii ca Omega 3 nu scade colesterolul!

Mananca sanatos cu multe, foarte multe legume si fructe si numai de 2-3 ori pe saptamana carne gatita (fara grasime si fara prajeli) doar fiarta sau fripta dar fara sa aiba pielita carnea de ui si fara grasime cea de porc sau vita.
Carnatii, salamurile, hamburgherii si chiftelele sunt interzise!
Ouale sunt recomandate fierte si nu mai mult de 2-3 pe saptamana.
Deci, un regim alimentar bazat pe 70% legume si fructe scade colesterolul si te tine sanatos.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicul trebuie sa i ti recomande retete, nutritionistul, mergi la el.

| hvnf a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Eu am fost la un medic care se ocupa cu medicina interna si nu mi-a zis decat ce am spus si in intrebare..Nu am fost la nutriționist