| yumeee a întrebat:

Bună fetelor. Am doar 17 ani şi deja mi se umflă varice în spatele genunchilor. (Nu exagerez, mama, bunica respectiv toate rudele tatălui meu de sex feminin au varice. Mamei de ex i s-au umflat venele de la 15 ani.)
Mă gândeam că poate mai sunt fete în aceeaşi situaţie (evident, nu la fel de tinere straight face, nu cred că există ) şi ştiu ceva, ORICE cremă, medicament, ce ar fi eficiente în a le opri evoluţia. Ăsta este coşmarul meu, să mi se umfle picioarele cum i s-au umflat mamei. Ştiu că există operaţie, dar mă gândesc cu groază şi la asta.
Eu am încercat o chestie, să stau zilnic vreo 10 minute cu picioarele pe sus, fac asta de cel putin 2 luni dar nu văd niciun fel de ameliorare.
Deja sunt umflate şi când nu sunt solicitate picioarele, se văd umflăturile alea albe. sad
Orice sugestie va fi apreciată, mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Aceasta suferinta este ereditara.Trebuie sa iti faci un mod de viata care sa nu inrautateasca boala.Sa nu-ti alegi o meserie in care sa stai mult in picioare, de cate ori ai ocazia tine picioarele pe un suport mai sus decat pozitia inimii(desigur cand stai jos), cauta creme cu care sa-ti masezi picioarele, cea de galbenele este benefica.
http://articole.famouswhy.ro/cum_sa_scapi_de_varice/
http://www.libertatea.ro/stire/scapa-de-varice-fara-operatie-225297.html

| OanaG a răspuns:

Ia-ti Varixinal gel si maseaza zona.

| inginer a răspuns:

Taica-meu se duce si se intoarce de la servici cu bicicleta. Si se plimba cu bicicleta si in weekend-uri. Asa se face ca desi are o varsta inaintata - reuseste de multi ani sa isi tina varicele in frau si sa aiba niste picioare foarte OK pentru varsta lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 15 ani si mi s-a umflat o vena... mi-e frica. mi-e groaza.crying imi vine sa plang... bunica a vut varice.