| sapirica a întrebat:

Salut,mamei I s-a umflat foarte tare maseua si are dureri ingrozitoare si simnte ca se umfla incontinu, azi a inceput sa ia oxacilina parca se numea, mai stiti ceva vreun remediu sau medicament ceva va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| daηă a răspuns:

Să se ducă urgent la dentist, că numai așa se rezolvă problemele astea. Sper să-i treacă repede. Și mama a pățit așa și a luat antibiotice, i-a trecut în câteva zile, dar a durut-o foarte mult.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Degeaba ia Oxacilină dacă NU merge la dentist să-i facă un DRENAJ, ca să aibă pe unde "ieşi" puroiul!

TREBUIE neapărat să meargă cât mai URGENT la dentist!

Toate cele bune.

| sapirica explică (pentru bursuc001):

Oricum acum am venit de la spital cu ea si se simnte un pic mai bin si acum ia augumentin are infectie, dar sper ca pna sambat sa I treaca

| bursuc001 a răspuns (pentru sapirica):

Da, ar trebui să-şi mai revină.

Multă sănătate!

| Flory1243 a răspuns:

Daca v-a tras curentul sau pur si simplu va doare maseaua si nu stiti de unde a inceput totul, cel mai bun tratament este Xilina, de altfel si unul dintre cele mai folosite anestezice in procedurile stomatologice.

In cazul meu, acest anestezic local isi face actiunea rapid si imediat dupa scap de insuportabila durere de masea, despre care v-am mai vorbit si aici.

Cel putin pentru moment (o zi, maxim doua) nu mai am probleme cu maseaua si de aceea vi-l recomand si voua fara nicio restangere, deoarece Xilina nu prezinta pericole si il pot folosi si persoanele cu dureri dentare puternice.

Bineinteles, trebuie sa mergeti si la medicul stomatolog cu toate ca eu am oroare cand aud de el + ca nici eu nu m-am prezentat pana acum, dar o s-o fac cat mai curand.

Am uitat sa precizez ca Xilina se gaseste in orice farmacie, sub forma de solutie si ultima data am dat 1.7 lei pe 5 fiole (cred ca acum s-a mai scumpit, ca deh, e criza).

Cum se administreaza dupa metoda mea: Taiati fiola si puneti solutia pe o bucata mica de vata, pe care o presati cateva minute la maseaua care va doare. In scurt timp, durerea o sa dispara si o sa fim cu totii fericiti.

Nu trebuie sa-mi multumiti, dar mi-ar placea sa citesc parerile voastre dupa ce ati facut tot ce scrie mai sus. Astept sa aud daca v-a trecut sau nu, desi inclin spre prima varianta.

O prietena de-a mea imi recomanda sa apelez la tratamente naturiste la nimic altceva, ca ea are o frica mare de stomatolog, sincer nici eu nu ma dau in vant dupa mersul la dentist, dar durerea de masea mi se pare destul de dura pentru a putea fi tratata prin diverse tratamente naturiste, ce este drept si tuica este un tratament naturist pentru durerea de masea, si alta data a avut efect.