| navinia a întrebat:

Bună fetelor! :'( am o mare problema, deci azi cand m-am trezit mi-a venit ciclul si am observat ca sangele ala era negru cu rosu, foarte inchis o.O si am mi-am pus un absorbant si am plecat la scoala sperand ca totul va fi bine. Cand am ajuns la scoala colega mea de banca a zis ca mi-am patat pantalonii si am mers in fuga sa imi schimb absorbantul dar era prea tarziu, eu nu stiam ca mi-a venit asa mult intr-o ora pentru ca nu credeam ca voi avea cheaguri. :'( si partea rea e ca stau doar in banca si am o durere..Si eram pina si nu puteam pleca acasa ca imi era rusine sa ii zic dirigintei! mi-am legat hanoracul de la trenic. nu stiu cumm sa zic dar cred ca stiti la ce ma refeream. Deci intrebarea mea este de ce am cheaguri? si de ce sangele este cu negru? o.O + că am o mare durere de burta, curge sange ca din robinet, pfff. e asa nasol o.O ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată :)

Culoarea sângelui menstruale depinde de cât de repede este eliminat din organism.
Dacă e mai închis la culoare, atunci s-a eliminat mai târziu; dacă e roşu-aprins, atunci s-a eliminat repede;)

Oricum, având în vedere întrebarea ta anterioară, constat că eşti la PRIMA menstruaţie/menarha :)

Situaţia este relativ normală!
În PRIMUL an de CM, sunt posibile diverse dereglări/"ciudăţenii"...

Deci, NU ai motive de îngrijorare!

Oricum, sunt posibile şi diverse cheaguri - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......uloar_5282

Acum "la început", e preferabil să foloseşti absorbante mai GROASE ( din acelea de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ), mai ales dacă menstra este mai abundentă :
http://bi.gazeta.pl/im/50/eb/f1/z15854416Q.jpg

http://www.superdrogeriakozmetika.sk/......ight_7.jpg

Toate cele bune.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

| positivity a răspuns:

Îți recomand să bei ceai de pătrunjel.
Mă gândesc că poate ți se pare ciudat acest lucru, dar să știi că pătrunjelul este benefic pentru sănătate.
http://lataifas.ro/......inzatoare/
Îți vorbesc din propria experiență.

| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

In prima zi de menstruatie este normal ca sangele si cheagurile sa fie mai abundente ..cat despre culoarea aceea, mai bine te duci la un ginecolog.

| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

straight face un medic care se ocupa de infirmitățile femeiĭ.

| Denisee_Popescu_1974 a răspuns:

Du-te la spital, acolo o sa iti faca o injectie si iti trece. Vorbeste si tu cu mama ta big grin

| AndreiAk47 a răspuns:

Du-te la spitall.