| LinkaLokye a întrebat:

Heyyy....Ieri mi-a venit ciclul si nu stiu ce sa fac.Am pus absorbant, dar curge incontinuu. M-am patat cand veneam de la scoala si m-am legat cu esarfa de pantaloni pana acasa.
Cand am ajuns acasa mi-am pus absorbant dar curgea ca la robinet si nu stiu sa fac. Astept sfaturile voastre.
Seara am pus absorbant si vata ca sa nu ma mai patez, dar dimineata eram patata pe pantaloni. M-am schimbat am facut baie, mi-am pus absorbant, dar tot am un sentiment de teama, pur si simplu nu mai stiu CE sa fac. Va rog ajutati-ma :'-(
Astept sfaturile voastre. Va dog sa ma ajutati. :*

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ar fi indicat sa folosesti absorbante mari sa nu te patezi si poti pune doua.
Este indicat sa porti lenjerie intima adecvata in astfel de situatii, mai concret sa porti boxeri.
Evita baile ferbinti/efortul.
O zi bunahappy

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Preferabil să te îmbraci cu haine închise la culoare, te "verifici" mai DES ( mergi la toaletă; când simţi că îţi curge tare ) - preferabil să ai la tine un pacheţel de şerveţele umede şi un set de absorbante ( 5 buc. ), preferabil mai GROASE ( din acelea de noapte, cu 6-7 picuri pe ambalaj ), mai ales dacă menstra este mai abundentă :
http://bi.gazeta.pl/im/50/eb/f1/z15854416Q.jpg

http://www.superdrogeriakozmetika.sk/......ight_7.jpg

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Dacă sângerarea menstruală este exagerată - deci, menstruaţia este abundentă ( pe lângă faptul că durează mai mult de 7-10 zile ) - atunci, eventual, poate fi vorba de hipermenoree/menoragie :(

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-de-pe-13/

| Awwr_Mily_1990 a răspuns:

Consulta-te cu mama ta ...sigur știe ce e de făcut, iar dacă nu îți recomand caiul de,, coada șoricelului" de 3 ori pe zi, fără zahăr, nu e foarte bun la guste dar apar rezultate.