| anonim_4396 a întrebat:

Vineri adica 13 septembrie... mi-a venit ciclul. Am observat cind eram la WC pe hartie ceva maro, deci nu am luat in seama, apoi seara deja era rosu, si nu am zis nimic nimanui, am pus niste servetele si m-am dus la culcare sperand ca va fi bine.
A doua zi dimineata, Na servetelele rosii si nu mai zic ca e scarbos... Am sunat-o pe mami cu toata rusinea si i-am spus, si mi-a zis ca nu e nimic de rau, ca m-am facut fata mare!
big grin big grin Apoi mi-am pus multe servetele si pana a venit mama a fost bine, dar dupaa crying( Nasol! a inceput sa curga ca din galeata! Si acum curge. Bleah! Acum stau pe scaun si nu curge nimic dar cind ma ridic de pe scaun parca se deshide robinetul. Azi noapte m-am trezit cu sange pina la genuchi si inapoi! cearsaful rosu in intregime, am trezit-o repede pe bunicuta si mi-a schimbat lengeria de pat si mi-a adus repede un absorbant si vata sa nu curga iar, si am dormit bine de atunci, adica a curs, dar s-a oprit in vata.
Si cind merg parca am ceva in pantaloni! Ce sa fac TPU?
Maine merg la scoala. si nu stiu ce sa fac, nu vreau sa ma patez sa rada toti de mine si nici nu vreau sa ma simt incomod! Deci va rog mult ajutati-ma!
1.Este normal deja a doua zi sa curga singe ca din robinet+cheaguri?
2.Ce sa fac maine la scoala, si in general tot anul scolar? crying( HELP ME TPU! Scuze ca am scris prea mult, si de categorie scuza-ti dar am nevoie urgent de raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Crucified a răspuns:

Fiecare cu organismul lui, nu-i nimic rău în asta că curge ca robinetul.
Ia-ţi nişte absorbante din alea always maxi, sunt făcute special ca să nu te pătezi, înauntrul absorbantelor au vată şi cam pe la margini au nişte găurele d-alea care te ajută să nu te pătezi.
La şcoală îţi poţi lua mai multe absorbante, dar nu d-alea maxi că-s groase şi se văd prin pantaloni. Îţi iei d-alea night subţiri. Acum depinde câte ore stai la şcoală, dacă stai 4 ore îţi iei mai puţine, nu ştiu câte, depinde de flux, iar dacă faci 6 ore şi ai fluxul puternic îţi iei mai multe.
Nu-i nimic dacă elimini cheaguri, este chiar bine dacă le elimini. Nu mai folosi doar vată sau şerveţele. Noaptea îţi poţi pune un prosop sub fund.
Nu-i nimic rău dacă ai sângele menstrual de culoare roz sau maro, doar nu mori.
Nu cred că am scris mult, dar mă dor degetele.

| EllaCikka a răspuns (pentru Crucified):

Mersi, bun raspuns happy pupici! :**

| Duucu a răspuns (pentru Crucified):

Deci îi spui să-și ia always maxi apoi ii zici să nu-și ia maxi că-s groase? laughing (nu mă întreba ce caut p-aci, eram în trecere...)

| Crucified a răspuns (pentru Duucu):

N-ai înţeles. I-am zis să-şi ia d-alea maxi când stă prin casă, mai ales când doarme. Dar să nu-şi ia d-alea maxi când pleacă la pâine/şcoală sau eu mai ştiu ce... că s-ar putea să se facă de râs, că-s destul de groase şi se văd prin pantaloni, mai exact prin colanţi.

| Duucu a răspuns (pentru Crucified):

Îi complicat la voi... nu mă duce mintea.

| Crucified a răspuns (pentru Duucu):

laughing Cam este.

42 răspunsuri:
| Nextone a răspuns:

Nu te ingrijora, asa sunt primele cicluri! Eu zic sa nu mergi la scoala pana nu iti trece (a 4a-a5a zi de ciclu)pentru ca te vei pata...
In orice caz, vorbeste cu mama ta despre asta si nu te ingrijora.Un control ginecologic nu ar strica.Esti la varsta la care corpul tau se schimba si te dezvolti, asa ca pot sa intervina o multume de probleme.Bafta!

| EllaCikka a răspuns (pentru Nextone):

Pai. la noi daca lipsesti trebuie sa dai 5 teste... asa ca nu multumesc big grin! azi nu mi-a curs asa mult. da acum ajunsa acasaa crying curge din nou ca din robinet! crying ma simt foarte rau. crying

| Auslesse a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica sau rusine din cauza ca ti-a venit menstruatia.fiecare fata trece prin asa ceva la un moment dat.
pentru inceput,poti sa-ti cumperi absorbante din alea mai lungi,pana ti se regleaza cat de cat organismul,pana se obisnuieste.
dupa aia,o sa vezi ce si cum,o sa te obisnuiesti si n-o sa-ti mai fie frica.
cat despre baietii de la scoala,lasa-i in pace,nu le da atentie,asa-s baietii!
apropo,un sfat! sa ai intotdeauna in ghiozdan cateva absorbante, un pachet de servetele umede si totul o sa fie bine(in felul asta, o sa fii pregatita mereu).
si inca ceva, incerca in perioada aia a lunii, sa porti pantaloni/blugi inchisi la culoare.in felul asta nu o sa mai stai tot timpul cu stres...o sa vezi ca o sa te simti altfel.
capul sus! o sa fie bine!

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai devenit domnisoara! Cu privire la problema ta.Foloseste absorvante always ultra.Modul de folosire e simplu.In scoti din ambalaj ( dupa ce te speli pe maini ) iei banda adeziva si il lipesti pe slip.
In mod normal( cel putin la mine ) a doua zi fluxul e mai mare)
La scoala mergi in pauze la baie schimbi tamponul si gata. Eventual te ceri la de la ore, desi nu cred ca cazul.In general e bine sa eviti orele de sport excesiv.
Pentru detalii citeste aici.
http://www.noifetele.ro/......nstruatie/

| zurick a răspuns:

1.depinde de organism, dar totusi ii bine ca n-ai avut dureri.Pe mine m-au omorat prima data ca dupa n-am mai avut dureri si eram si plecata din oras si nu stiam de ce mie rau. Aveam si ciorapi laughing
2. Puneti absorbant! Asta se va intampla lunar, bineintel data nu e fixata inca.Sa nu faci mult sport in perioada asta(o scuza pentru sport la care profu nu va comenta:probleme fizologice)

| EllaCikka a răspuns (pentru zurick):

Pai sunt eliberata de la sport...
mi-am pus absorbant dar nici juma` de ora nu trece ca deja e plin de sange crying

| cdu92 a răspuns (pentru EllaCikka):

Asa e la inceput pana se regleaza corpul. Dupa cateva luni o sa il schimbi mai rar.

| EllaCikka a răspuns (pentru cdu92):

Voi chiar nu intelegeti! baietii de la mine din clasa sint niste``dobitoci`` scuza-ti de expresie... si eu o sa ma duc la profa si sa zic...
-nenea profa ma duc la baie sa schimb absorbantuu crying

| OoBunnyoO a răspuns:

Pentru unele fete este normal. Incearca sa iti pui un absorban mai mare, de noapte si sa te duci la toaleta inaintea festivitatii si inainte sa pleci acasa. In a patra zi ar trebui sa iti curga mai putin decat in zilele trecute.

| gingergirl1 a răspuns:

Vai de capul meu! Sa ma vezi pe mine cand imi venise prima data,la scoala laughing))) Eram patata toata pe pantaloni! noroc pe mine ca aveam sport si am facut doua ore si m-a lasat sa ma duc acasa sa ma schimb si pe urma trebuia sa vin si inapoi ca aveam test la mate! pff,ce zi!laughing
Pai maine prima zi de scoala,nu? nu o sa faceti mare lucru,ia-ti pantaloni negri, absorbante de noapte de la always sunt cele mai bune, si nu te speria, asa eram si eu prima data imi curgea multicel pe urma a inceput sa se mai "regleze"si era ok, nu mai fi speriata happy

| EllaCikka a răspuns (pentru gingergirl1):

Pai eu deja am inceput scoala pe 2 septembrie maine stam pina la 2 si 15 la scoala! crying(

| Xenya a răspuns:

>Trebuie sa iti pui un absorbant pentru a nu te pata.
>Trebuie sa porti mereu in geanta 1-2 absorbante.
>Fiecare fata are o durata si o intensitate diferita a ciclului menstrual.
>Pentru a nu se observa absorbantul trebuie sa porti pantaloni de culoare mai inchisa.

| MisFit20 a răspuns:

E ceva normal care se intampla fetelor.

| BlakeLively a răspuns:

Foloseste tampoane (sunt mai lungi decat absorbantele), spala-te, nu excesiv, ia Nurofen pastile ca sa nu te mai doara asa de tare si nu purta fusta. Este normal sa se intample asa, daca e prima data.

| EllaCikka a răspuns (pentru BlakeLively):

Mersi. eu nu am purtat niciodata fusta si nici nu o sa port...
tampoane nu vreau sa folosesc ca nu le pot pune... si oricum, ma spal foarte regulat.

| BlakeLively a răspuns (pentru EllaCikka):

N-ai pentru ce. bafta si ai grija! :*

| EllaCikka a răspuns (pentru BlakeLively):

happy la fel si tie happy mersi inca odata ))

| C26 a răspuns:

Hei pai nu ai de ce sa te sperii.
Depinde de organizmul fiecare`i fata.
Chiar daca iti curge asa mult, inainte sa pleci la scoala, te speli, si iti pui absorbant de noapte pentru ca este mai mare.Si in fiecare pauza te duci la wc la scoala si te verifici sa vezi daca s-a umplut, daca trebuie sa-l schimbi. Si ia`ti la tine mai multe absorbante, si servetele umede happy

| C26 a răspuns (pentru C26):

Absorbante adica tampoanewinking Dar ti-am zis asa ca sa intelegi. Ceri la magazin tampoane de noapte. happy Si iti da tampoane mai mari.

| EllaCikka a răspuns (pentru C26):

Mersi :* da trebuie maine dimineata la 7 sa dau fuga la magazin sa imi iau absorbante de noapte. happy

| C26 a răspuns (pentru EllaCikka):

Atunci, sau daca nu, pune`o pe mama ta sa-ti cumpere, sau pe cine mai ai tu. Sau sa-ti cumperi in seara asta thinking Cum poti tu :*
Sper sa fie totul ok :* Te pup.

| EllaCikka a răspuns (pentru C26):

Mersi happy :* si eu te pup. eu la fel cred ca o sa fie bine happy

| EllaCikka a răspuns:

Stiu... sunt o nenorocoasa crying( dar va rog ajutati-ma! crying( stau si plang... nu stiu ce sa fac!

| zurick a răspuns (pentru EllaCikka):

De ce plangi? Asta li se-ntampla tuturor fetelor.

| EllaCikka a răspuns (pentru EllaCikka):

Mai astept intrebari... da Zurick m-a durut un pic burta dar ma lasa... oricum mersi, daca nu primesc raspuns mai bun iti ofer fundita! crying(

| EllaCikka a răspuns (pentru zurick):

Pai maine ce voi face la scoala? sa cer voie din 10 in 10 minute sa merg la baie sa schimb absorbantul? baietii vor rade de mine in hohote! crying crying

| zurick a răspuns (pentru EllaCikka):

Vad baietii ce faci tu in baia fetelor.In prima zi nu stai mult la scoala, dar am inteles ce vrei sa spui si nu in 10 in 10 minute

| EllaCikka a răspuns (pentru zurick):

Nu. noi stam la scoala pina la 1.30. la noi scoala a inceput pe 2 septembrie! crying

| cdu92 a răspuns (pentru EllaCikka):

In Spania fetele n-au ciclu? Ii explici la profesoara problema si gata... Daca nu, nu te duce la scoala 2 zile.

| EllaCikka a răspuns (pentru cdu92):

Sunt din Moldova big grin

| EllaCikka a răspuns (pentru cdu92):

Mersi tuturor. Dar mai astept ceva sfaturi. Inca sunt nesigura pe mine. Dar oricum mersi :*

| EllaCikka a răspuns:

Hai oameni buni ajutati-ma! crying plang ca o proasta pe aici... si...
da cit va mai tine si ciclul asta? adica a inceput pe 13 cind o sa se termine? crying((

| alexuta13pe a răspuns:

Da-mi adresa ta ftabig grin iti voi explica eu p mes ok?

| Gomez_Daniele_1976 a răspuns:

Foloseste tampoane (sunt mai lungi decat absorbantele), spala-te, nu excesiv, ia Nurofen pastile ca sa nu te mai doara asa de tare si nu purta fusta, ia pantaloni negri ca sa nu se cunoasca daca te patezi. Este normal sa se intample asa, daca e prima data

| darknessnight32 a răspuns:

Nu te mai panica atat! Mie si acum imi curge mult, dupa 3 ani, cand sunt racita sau e frig afara. Eu la scoala ma schimb foarte rar, mai mult acasa, si daca baietii iti spun ceva le poti spune direct, de parca ei nu stiu laughing

| Timeea2002 a răspuns:

Cred ca e ceva normal pana se va regula poate dura chiar 2 ani