| LucaAdina a întrebat:

Bună, fetelor!
*Întrebare doar pentru fete*
Vi s-a întâmplat sa vi se deregleze ciclul menstrual din cauza unui tratament mai lung cu antibiotice? Eu am luat acel tratament pentru helicobacter pylori, care include amoxicilina și klacid de 500 mg. Am luat timp de o săptămână 2 de amoxicilina și 1 de klacid dimineața, iar seara la fel. (mi-a întârziat deja 9 zile).

Miturile spun ca poți rămâne foarte ușor insarcinata când iei antibiotice, însă pot spune că am dureri (crampe) specifice menstruatiei+ alte simptome și ca să fiu sigura, pentru ca m-am speriat, am făcut un test de sarcina și e negativ.

Credeți că este necesar sa fac un control sau este doar un efect advers?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, niciodata in viata mea nu am avut ciclul dereglat de la antibiotice.

Esti fata desteapta, odata ce faci o facultate dar nu esti capabila sa citesti corect un text, in plus mai inventezi si mituri inexistente, nu crezi?
"Miturile spun ca poți rămâne foarte ușor insarcinata când iei antibiotice, însă pot spune că am dureri..."
Nimeni si nicaieri nu spune acest lucru fara sens!

Se poate ramane insarcinata usor DACA iei anticonceptionale SI anitibiotice in acelasi timp, fiindca antibioticul SCADE EFECTUL ANTICONCEPTIONALULUI si se pierde protectia!
Acest lucru este avertizat de toti medicii ginecologi si este scris peste tot, inclusiv pe prospectul anticonceptionalelor.

Antibioticul NU intarzie ciclul cu 9 zile, dar o sarcina poate sa-l intarzie.
Un alt motiv de intarziere al ciclul menstrual este daca ai ciclul de tip NEREGULAT (adica nu vine niciodata la zile fixe, luna de luna).

Fa un teste de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala si vei avea un raspuns clar si corect!
Atentie: orice test de sarcina facut inainte de 21 de zile de la ultima partida sexuala, este facut eronat si inutil.

| iulia0514 a răspuns:

Nu! Antibioticele nu au acest efect advers! Pentru liniștea ta poți sa te duci la un laborator de analize și să-ți faci un test de sânge Beta Hcg dacă iese negativ te sfătuiesc să mergi la medic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa menstruezi pe mine daca vrei... Haide sa vorbim aici: https://discord.gg/MZKNh82q

| LucaAdina explică:

UPDATE: Am fost la ginecolog și este totul oklaughing
Mi-a spus ca, intr-adevar sunt unele antibiotice care pot afecta ciclul menstrual, dar nu cele pe care le-am luat eu. Am doar o menstruație neregulata.

| Feli47 a răspuns:

Ciclul menstrual nu se deregleaza de la medicamente.
Testul de sarcina este irelevant in primele zile.
Refa-l, de preferat la laborator, dupa 3 sapatamani de la intarzaiere.