| OsimplaFata21 a întrebat:

Buna fetelor! Spre sfarsitul lunii ianuarie am luat pilula de a doua zi Escapelle.In luna februarie mi-a venit menstruatia normal cu cateva scurgeri maronii dupa, insa luna asta mi-a intarziat deja 7 zile desi simptomele care apar inaintea menstrei le am. Am facut 2 teste de sarcina, ambele negative. Intreb fetele care au folosit pastila cat timp le-a intarziat menstruatia sau daca ar trebui sa imi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De sarcina clar n-are cum sa fie vorba doar eventual daca ai luat-o peste 72 de ore de la contactul sexual

| OsimplaFata21 explică (pentru Adry05):

Am luat o in prima jumatate de ora laughing

| Adry05 a răspuns (pentru OsimplaFata21):

Nicio sansa de sarcina

| QElenaBoghiu a răspuns:

Daca ai noroc, iti vine atunci cand trebuie(daca ai ciclu regulat). Daca nu, poate sa intarzie sau sa vina mai devreme cu cateva zile, sau chiar saptamani.
Sper ca stii ca pilulele de a doua zi sunt adevarate bombe pline cu hormoni care-ti invadeaza corpul..Trebuie sa iei maxim 2-3 in toata viata. Fereste-te cat mai mult de ele, daca nu vrei sa te trezesti intr-o zi ca vrei copii si nu mai poti sa ai.

Multa bafta!

| AntoniaMaria98 a răspuns:

Bună! Vreau sa te înștiințez că sunt studentă la facultatea de farmacie asa ca nu vorbesc din auzite. Pastila de a 2-a zi este o metodă contraceptiva de urgență si nu trebuie administrată des, deoarece poate creea numeroase probleme destul de severe. Se poate sa iti fi întârziat menstruatia deoarece această pastilă este bogată in hormoni tocmai pentru a produce diverse transformări pentru a elimina posibila șansă de a rămâne însărcinată. O metodă contraceptiva eficientă este administrarea de anticonceptionale, care pe lângă faptul ca împiedică sarcina, au si efect benefic precum: scaderea riscului de cancer ovarian.