| LoreS a întrebat:

Folosesc anticonceptionale Yasmin si ultima pastila am luat-o miercurea trecuta. Azi s-a terminat perioada de pauza si sunt abia in a 3-a zi a menstruatiei. Ce sa fac? Incep din nou pastilele sau astept sa treaca menstruatia si-apoi incep din nou?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Următoarea folie/cutie se începe FIX în a 8-a zi de pauză ( deci, după terminarea celor 7 zile de pauză ) INDIFERENT dacă menstra s-a terminat sau nu!

"3. Cum să luaţi Yasmin
Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Luaţi un comprimat de Yasmin în fiecare zi, dacă este necesar, cu o cantitate mică de apă. Puteţi să luaţi comprimatele cu sau fără alimente, dar trebuie să luaţi comprimatele în fiecare zi aproximativ la aceeaşi oră.
Blisterul conţine 21 comprimate filmate. Pe blister, fiecare comprimat este marcat cu ziua din săptămână în care trebuie administrat. Dacă, de exemplu, veţi începe într-o zi de miercuri, luaţi un comprimat cu MI lângă el. Urmaţi direcţia săgeţii pe bandă până când toate cele 21 comprimate au fost luate.
În următoarele 7 zile nu veţi mai utiliza comprimate. În decursul acestor 7 zile de pauză trebuie să apară menstruaţia (sângerare de întrerupere). De obicei, aceasta apare după 2 – 3 zile de la administrarea ultimului comprimat.
Începeţi următorul blister în a 8-a zi după ultimul comprimat de Yasmin (după 7 zile de pauză), chiar dacă menstruaţia continuă. Aceasta înseamnă că veţi începe întotdeauna un blister nou în aceeaşi zi a săptămânii şi, de asemenea, că sângerarea de întrerupere apare aproximativ în aceeaşi zi, în fiecare lună.
Dacă utilizaţi Yasmin în acest fel, sunteţi, de asemenea, protejată împotriva sarcinii în timpul celor 7 zile când nu luaţi comprimate.
Când puteţi începe să luaţi primul blister?
• În cazul în care nu aţi utilizat contracepţie hormonală în ultima lună
Administrarea comprimatelor Yasmin trebuie să înceapă în prima zi a ciclului (adică în prima zi a sângerării menstruale). Dacă începeţi să luaţi Yasmin în prima zi a ciclului menstrual sunteţi imediat protejată împotriva unei sarcini. Puteţi începe, de asemenea, şi în zilele 2-5, însă, în acest caz, asiguraţi-vă că folosiţi o metodă contraceptivă suplimentară (de exemplu, un prezervativ) pentru primele 7 zile." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2796_24.09.10.pdf?anmPage=1685ID=33678

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| Xpressurself a răspuns:

Intreaba pe cine ti-a prescris pastilele. banuiesc ca le iei de capul tau insa ar fi mai bine sa consulti un medic pentru asta. nu-s leacuri babesti.

| Pleistoros a răspuns:

Citeste prospectu, cred ca este in cutie?