| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Trec direct la subiect. Luna aceasta am terminat blisterul de AC (desorelle), sunt in a 4 a zi de pauza. Urmeaza sa trec de la desorelle la triregol, doctorita mi-a zis sa astept prima zi a menstruatiei pentru a incepe pastilele noi.
Luna trecuta am avut ceva probleme cu menstruatia, nu a prea venit. In cazul in care menstra nu apare pana in a 7a zi de pauza si incep pastilele noi in a 8 a zi, mai sunt protejata?

3 răspunsuri:
| Mariaa2201 a răspuns:

Haha. Ce amuzant.

| Mariaa2201 a răspuns:

Se poate vreodata sa primesc vreun raspuns legat de tema intrebarii? Daca nu se poate, abtineti-va. E penibil

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mariaa2201):

Se poate sa primesti un raspuns de la medic doar, de ce nu mergi personal sa il intrebi tu stii, aici nu o sa primesti raspuns deoarece nu noi ti am prescris anticoncepionalele nu stim cum le i ei tu si ce efect au, dar medicul care ti le-a dat are istoricul tau si vede daca aceste pastile sunt eficiente sau trebuie ajustata doza sau chiar alt tip de pastile, deoarece toate pastilele dau efecte adverse este normal sa ai dereglari de menstruatie si sa fi ingrijorata daca luna aceasta vei avea sau nu, de aceea controlul ginecologic este cheia el trebuie facut lunar deoarece si organismul tau suferă modificari si dereglari hormonale, nu ai spus daca ti ai inceput viata sexuala, ce varsta ai? Tu pui intrebari si vrei raspunsuri concrete de la cine? De la ginecolog ar trebui, el stie cîăt de protejata vei fi luînd pastilele recomandate de el, Eu m facut o glumă cand am zis ca esti protejata de atacul rușilor dar acum serios vorbind, mergi la medic, doctorita a spus sa astepti prima zi a menstruatiei pentru a incepe sa i ei pastilele noi, si tu nu ai avut deloc menstruatie de cand ea ti a dat noile pastile? Deci inteleg ca tu nu ai inceput sa i ei din pastilele care ti le-a recomandat ea? De obicei cand ai ciclul pe ce date? Ai un ciclu regulat sau haotic vine cand vrea el? Si cîte zile te tine ciclul cit dureaza? Ai dureri in perioada menstruatiei? Ai facut ecografie abdominala sa vezi ovarele daca sunt cu probleme?