| AlinElle89 a întrebat:

Buna
Folosesc diane 35 de 6 luni.
Luna trecuta nu mi-a venit deloc menstruatia, am fost la cabinetul de planning si d-na doctor mi-a facut un test de sarcina care a iesit negativ
Eu luasem un tratament pentru infectie la ureche(nu este antibiotic, se numeste fungolon) si d-na doctor a spus ca se poate ca de la acel medicament sa nu-mi fi venit
Am terminat cu medicamentul acela imediat si am continuat cu dianele normat
Luna aceasta la fel nu mi-a venit! am luat pastilele corect, nu am omis nici una si nu a ejaculat niciodata inauntru, iar ultimele contacte sexuale dupa vizita de la cabinet au fost cu prezervativul
Nu stiu ce ar putea fi?!
Va rog sa-mi raspundeti daca stiti despre ce ar putea fi vorba.
Multumesc mult!
Dau fundita:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai repeta testul o data, desi nu cred ca esti insarcinata. Insa pentru certitudine. Antibioticul ala a scazut efectul anticonceptionalelor si o sarcina este posibila. Desi daca ai facut testul corect (adica la minim 21 de zile de la ultimul contact sexual), sarcina este prea putin posibila.
Si du-te din nou la ginecolog. Diane 35 sunt preparate cu mult estrogen, s-ar putea sa nu le tolerezi. Probabil va trebui sa le schimb, dar dupa un consult amanuntit si o ecografie pelvina.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o dereglare hormonală, trebuie să faci dozările hormonale la endocrinologie şi o analiză de sânge să vezi dacă iese hormonul sarcinii. Testul de sarcină poţi să-l faci foarte bine acasă.
Trebuie să te vadă şi un ginecolog şi un ecograf pelvian 4D.
Sănătate.
Pa, pa.

| CarmenR a răspuns:

Pai ar fi bine sa mai repeti testul de sarcina, sa mai faci o vizita unui ginecolog. E posibil ca anticonceptionalele in combinatie cu acele pastile sa fii fost cauza pentru care menstruatia nu a venit, dar nu strica niciodata sa fii sigura http://www.qbebe.ro/......ceptionale