| Lorena6879 a întrebat:

Bună,fumez de 2 ani jumate și nu am ajuns niciodată la un pachet la zi,azi am fumat un pachet și simt nevoia sa mai fumez, as reduce cate una in fiecare zi până mă mai las, că mi se par multe și așa este. Ce spuneti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Te sfatuiesc sa te lasi de fumat dar nu asa cautand scuze de genul raresc cate o tigara pe zi.
Cand renunti, renunti brusc, cautand scuze nu te ajuti iti faci rau!
Fost fumator de 1 pachet pe zi, m-am lasat, cu greu, merita in schimb renuntarea!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu asa te lasi de fumat, asa ai toate sansele sa fumezi mai abitir ca inainte.
Taie tigarile peste noapte, rupe definitv contactul cu tgarile si fumatul, evitand locurile unde se fumeaza, fiindca doar asa ai toate sansele sa te lasi definitiv de fumat.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din ce ai scris pare ca stii deja ce ai de facut, caci e o constatare nu o intrebare.

Succes.

| Frank51 a răspuns:

Am fumat și eu un pachet în 3 zile, ceea ce nu mi s-a mai întâmplat niciodată, sper să rămână așa, de obicei fumez un pachet la o săptămână.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte gresit ce incerci sa faci. Nu, sa nu reduci țigarile! Și oricum sunt un pic dezamagit de tine, pentru ca sa fi fumator nu este suficient. Trebuie sa te iei si de bautura, si nu asa la saptamana cu baietii. Te duci in fiecare carciuma, bodega, bar de cartier. Si daca reusesti si asta, dupa aceea, trebuie neaparat sa bagi droage! Si dupa droage, mergi la aparate ca sa prinzi șeptarii. Eu de cand am adoptat stilul acesta de viata, sanatos si responsabil, ma simt minunat. Am incredere in tine ca vei reusi sa ajungi ca mine!

| trophin a răspuns:

Aici e mai mult "cine e primul care se combina"

| DomnulPoliticos a răspuns:

Stimata domnișoară, care este întrebarea dumneavoastră?

| Lorena6879 explică (pentru DomnulPoliticos):

Ce politicos ești!

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru Lorena6879):

Va mulțumesc pentru compliment stimata domnișoară lorena

| Ellie2emma a răspuns:

O sa Reușești in timp dacă chiar îți dorești. Mult succes și sa ai grija dacă Reușești sa te lași. Jumătate de an am încercat sa l fac pe iubitul meu sa se lase, s-a lăsat un an și cu stresu de la munca s-a apucat iar?

| M1rc3a a răspuns:

Nu vad care e intrebarea sau doar astepti sa te criticam?laughingDaca e sa.ti dau un sfat lasa.te de ele ca devii din ce in ce mai dependenta si o sa ajungi chiar si la doua

| Sorinn288 a răspuns:

Nu stiu daca o sa le mai poti lasa de tot..si eu si prietena mea am inceput sa fumam cam de 2 ani si acum simtim nevoia mereu de nicotina, ma rog, ne si place..parerea mea e ca din moment ce ai prins gustul nu te mai lasi...

| gringogogo a răspuns:

Tocmai ai constatat ca devii dependenta de tigari. Ar fi bine sa faci ceva sa mai uiti din cand in cand de fumat, sport etc. Exista produse care chiar te ajuta sa nu mai fumezi dar dupa aceea devii dependenta de ele. Daca poti sa le inlocuiesti cu tigara electronica nu o sa mai suporti fumul de tutun.
Dar e alegerea ta, nu fumezi de mult timp, le poti inlocui cu altceva care e mai putin daunator dar e tot pe baza de nicotina sau poti sa renunti la ele treptat.