| Lorena6879 a întrebat:

Bună, fumez de o luna si fumez la zi vreo 3 max 4 țigări, e prea mult? Si fumez Kent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bronson1 a răspuns:

Taicamio a fumat toata viata lui. La 77 de ani i s-au amputat picioarele pentru ca din cauza tigarilor a facut o boala numita arterita care in timp i-a subtiat vasele de sange din extremitati, pana la punctul in care nu mai avea circulatie deloc in picioare.
Inclusiv el putea scapa de boala asta care s-a format in zeci de ani de fumat, daca s-ar fi oprit sau ar fi redus din tigari la timp.
Doctorul i-a recomandat sa nu mai fumeze deloc, ca o sa-i amputeze picioarele si de mai sus in urmatorul an. Dar de 3 ani a fost operat, fumeaza in continuare 3-4 tigari pe zi, si boala nu s-a mai agravat deloc.
Sa traiesti 77 de ani e mult si pentru un nefumator, deci nu ai de ce sa te temi. Si mai cunosc fosti colegi de breasla de-ai lui, care au fumat o viata si sunt bine, la o varsta.

El a fumat cate 2-3 pachete zilnic, si nu a murit de cancer, nu a nascut nici copil cu handicap laughing, si nici nu a fost un om care manca prea sanatos.
Cancerul "prinde radacini" atunci cand corpul tau devine prea acidic. Daca tu mananci mancaruri alcaline si iei vitamine si minerale zilnic, n-o sa ai niciun cancer de la fumat, si nici plamanii tai nu vor avea nicio problema.
Toate bolile se pot preveni natural cu o alimentatie sanatoasa.
Iar ce a spus cineva mai sus, ca daca bagi in tine 4 picuri de otrava pe zi, e tot otrava. Gresit, in de-a lungul istoriei au fost multi care practicau consumul otravurilor in cantitati mici, pe care le cresteau in timp, pentru a deveni imuni in timp la acea otrava.
Insa tigarile nu sunt deloc asemanatoare cu otrava.

Lasa copii astia cu woke sh*t-ul lor ca nu e bine sa fumezi.
4 tigari pe zi nu e mult, dar iti recomand sa nu treci de 1 pachet, ca vei obosi mai usor la efort fizic.
Daca o sa ajungi sa te simti obosita la plamani, poti trece pe vaping. Ai tot felul de arome fancy de care n-o sa poti ajunge sa te plictisesti. Vaping-ul iti ofera in continuare doza necesara de nicotina, insa fara substantele din tigari care pot provoca in timp boli (gudron, monoxid de carbon, benzen, etc.).

Eu am fumat de la varsta de 12 ani, si m-am lasat de fumat complet de 2 ani, pentru performanta la sala. Probabil cantitatea de gudron pe care am strans-o in plamani imi ingreuna plamanii prea mult pentru sport. Si sa te lasi de fumat e usor, daca ai disciplina, si daca iei decizia de pe o zi pe alta (si nu incerci sa reduci din ele in de-a lungul catorva saptamani, metoda aceea nu functioneaza). Nu exista dependente la fumat, cafea, dulciuri decat la oameni cu psihicul slab. La alcoolici si droguri mai grele se formeaza in schimb dependentele, acolo e cam dificil sa scapi de unul singur ca ajung sa faca parte din persoana ta si mintea ta nu se mai descurca fara ele, dar aici vorbim din nou de tigari. N-ai nicio grija! happy

65 răspunsuri:
| Lorena6879 explică (pentru Violleta2022):

Ok. Sper sa radem împreună la o cafea

| SelenaTpu a răspuns:

Fata de alții un pachet chiar două, nu

| Lorena6879 explică (pentru SelenaTpu):

Știu ❤️

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Renunta la fumat distruge plămînii poti face tuberculoza TBC