| Andraxandra12345 a întrebat:

Bună grup, recent de 5 zile mi-am făcut un tatuaj.
Persoana la care am făcut tatuajul a zis să iau crema Mebra.
A zis să mă dau cu ea de 3 ori pe zi.
Acum am niste cojițe pe tatuaj și îl simt aspru...
Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Da, e normal. Iti spun asta pentru ca eu am aproape ambele maini tatuate. Continua sa te dai cu crema de 3 ori pe zi si nu smulge sau trage de coji, lasa-le sa cada de la sine, apoi dupa ce iti cad toate cojitele, asta dupa aprox 10 zile iti recomand sa te dai cu o crema hidratanta simpla, fara parfum pentru a il hidrata cand simti nevoia.

| Andraxandra12345 explică (pentru RobertMoon):

Îmi poți spune te rog cum ai procedat cu crema?
Eu după ce îmi pun cremă mă șterg și masez ușor cu o picătură de crema...
S-au oare trebuie sa pun mai multa și să o las sa acționeze singura?

| RobertMoon a răspuns (pentru Andraxandra12345):

Pai eu de obicei foloseam alta crema de vindecare numita Sorry Mom sau chiar Bepanthen. Spalam tatuajul, il tamponam cu un servet de hartie apoi il lasam sa ia aer cam 30 min si apoi imi dadeam cu crema, o intindeam cat se poate de bine si nu o stergeam.

| StripperRaoul a răspuns:

Da i crema pana cad ele de tot cu crema peste ele. si abia cand se duc de tot ii vindecat. eu cu bephanten m-am dat