| Silviarodica a întrebat:

Ieri a venit tatal meu de la cumparaturi cu mai multa ciocolata si cola. Eu sunt la tara momentan si aici nu am magazin pentru a-mi putea face pofta din cand in cand asa ca ieri dupa ora 5, m-am aruncat pe un corn cu ciocolata, o napolitana cu ciocolata si un ecler. Am baut si o doza de cola ca sa fie treaba treaba. Mai pe seara dupa ce am venit de afara, m-a luat o agitatie si o greață, dar nu de la stomac, tot disconfortul era in zona capului, greata, agitatie si mi se mai înfundau urechile, cum am adormit nu stiu. Acum parca sunt mai ok, dar nu sunt stralucita. Sa fie oare de la cum am mancat si baut asa repede? Sa-i fi dat un soc organismului sau ceva? Tin sa mentionez ca de mancat nu prea mananc, nici ieri nu am prea mancat si zilele astea am fost destul de ocupata prin soare si căldura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Cel mai probabil ai făcut hiperglicemie = creșterea zahărului din sânge (de la atâtea dulciuri într-un timp scurt, organismul a primit ca un fel de "șoc"). Cola este cel mai "rău" suc pentru organism, de la Cola știu foarte multe persoane care au acuzat durere de cap. Și în general sucurile nu sunt bune pentru organism, doar cele făcute de tine acasă. Obișnuiește-te să consumi apă plată, limonadă sau ceai. Mănâncă dulciuri cu moderație. Nu e bine dacă nu prea mănânci, de la asta apar stări de amețeală, leșin, greață. Trebuie să ai 3 mese principale și 2 gustări. Evită prăjelile, grăsimile, fast-food, foietaj. Ar fi bine să mănânci fructe, legume, iaurturi, lapte, telemea, ouă (nu ochiuri, mai bine faci omletă cu o lingură de ulei), pește, piept de pui etc. Și foarte important, dacă ieși afara în timpul amiezii asigură-te că ai o sticlă de apă la tine și ai mâncat acasă înainte să pleci.
Toate cele bune!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Suna a insolație

| Iote a răspuns:

Nu ai prea mancat, ai stat in soare si apoi ai dat organismului dulciuri cu... cola. Te mai miri?

| Digikey a răspuns:

Ecler nu mananc vara nici daca -mi dai 1000 Euro.

| Cksihja a răspuns:

Ai mâncat prea mult dulce și ți-a crescut glicemia.

| kornelus a răspuns:

Buna!
In primul rand daca nu ai mancat,ti-a scazut glicemia,iar ca ai stat in soare ieri te-ai dezhitratat.
Faptul ca ai mancat si baut cola ti-a agravat situatia,mai ales caci cola, cafeaua, bauturile alcoolice dezhitrateaza organismul in loc sa-l hidrateze.
In perioada aceasta de canicula, este bine pe cat posibil sa doar consumi apa, si sa mananci mancare usoara.
Multa sanatate!
O zi excelenta sa ai!