| Nonameloser a întrebat:

ieri, am calcat intr-un cui acesta era:subtire, putin ruginit si lung mi-a intrat in talpa aproape jumatate. cand l-am vazut, l-am scos repede, dar pe moment nu m-a durut acum ma doare dar pot sa merg.
ce ziceti trebuie sa fac vaccinul antitetanus?
-doare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
28 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, trebuie sa faci vaccinul antitetanos. Doare foarte putin.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Trebuie urgent sa mergi sa-ti faci vaccinul antitetanos! Uneori au si medicii de familie vaccinul, dar cel mai bine este sa mergi la urgente! Fara gluma! Spui ce ne-ai spus si noua si te vaccineaza si-ti curata plaga! Nu mai sta, ca sa-ti intre in sange! Eu am facut ce vreo trei ori vaccinul, dupa ce am calcat in cui sau m-am taiat intr-o tabla ruginita si altadata m-am intepat la mana intr-o pioneza ruginita!

| fabiola a răspuns:

Este bine sa il faci, megi urgent la medic si tine pe rana rivanol!

Răspuns utilizator avertizat
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Mergi la farmacie şi ia apă oxigenată, ca să dezinfectezi acolo. Dacă faci infecţie nu o să fie bine. În caz de infecţie mergi şi fă vaccinul.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru siguranta ta iti recomand sa il faci.

| danaalexa a răspuns:

Ar fi mai bine sa il faci, doare da nu cred ca poti face tetanus pentru ca tetanus este un virus care daca nu il are cuiu nu poti face tetanus.si daca cuiu era in casa ta... oricum mai bine sa il faci

| Mefisto23 a răspuns:

Mai conteaza daca doare? Mergi urgent la medic pana nu se infecteaza! Daca te doare tare inseamna ca nu esti departe de infectie! Inca n-ai plecaaaat?

| Mefisto23 a răspuns:

Gandeste-te la Robert Pattinson si fa vaccinulwinking

| ThePoet a răspuns:

Aoleu, imi pare rau pentru tine. sad Fa-ti cat mai repede vaccinul ala, nu conteaza cat de tare doare. Fi tare. happy

Răspuns utilizator avertizat
| andreiyo50 a răspuns:

Da trebuie! Prezinta-te de urgenta la medicul de familie. Nu doare pentru ca l-am facut si eu acum cativa ani.

| RUMBURAK a răspuns:

Fa-l. nu mai sta pe ganduri.

| kayla a răspuns:

Mai bine te duci la doctor

| DraIneR a răspuns:

Yeps trebuie sa-l faci eu l-am facut cand aveam vreo 10 ani(mi-a intrat un cui in picior^^) big grin N-a prea durut, dar pentru a evita vreo infectie de toata frumusetea fa-l ca nu te costa nimic big grin

| roberta_3262 a răspuns:

Saraca de tine.sadsi mie mi-a intrat un cui in talpa piciorului.stiu cum e. Oricum du-te la doctor pentru. ca o sa se infecteze rau de tot daca nu te duci.nu face acceeasi greseala ca si minewinking Te pop dulke sa te faci bine!kiss

| roxana19 a răspuns:

Normal ca trebuie sa il faci.Altfel risti sa ti se infecteze talpa.Nu doare. E o injectie obisnuita!

| Sἶrenἶa a răspuns:

Am un vecin care are vreo. 7 ani.sh zilele trekute a avut o capusha.si a facut vaccinul antitetanus.si a spus ca nu a durut.tre sa ai curaj.thumbs upd

| eden_8846 a răspuns:

Ce conteza daca doare, e sanatatea ta la mijloc, daaaaa!

| RheaLustzig a răspuns:

Da, trebuie sa mergi neaparat.

| Nonameloser explică:

Dar am auzit ca se fake in burta e adevarat si am auzit ca mai si doare crying

| st1ks a răspuns:

Si eu am patit la fel si da, trebuie sa faci antitetanus deoarece s'ar putea sa faci o infecti de la rugina.Eu l-am facut si dupa cateva zile a disparut durerea.De durut nu doare foarte tare, e ca o intepatura de albina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doare, iti recomand sa-l faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te si fa vaccinul.Nu mai sta pe ganduri, doare, nu doare...trebuie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urgent vaccinulantitet., apoi "storci" ffff bine locul respectiv(tu sau altcineva) si pui un pic de praf de antibiotic in gaurica! poti pun si comprese reci pe talpa, cred ca te poate ajuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna seara. ma poate ajuta si pe mine cineva.si eu am aceeasi problema mi-a intrat un cui in talpa, cand am ajuns acasa m-am spalt pe talpa si m-am dat cu rivanol.am fost si la spital la urgente dar mi-au zis ca nu mai au vaccine antitetanus si mi-au zis sa merg la farmacie si sa iau oxacilina. trebuie neaparat sa fac vaccinul?

| TrustStyle a răspuns:

Eu am facut la 10 ani vaccinuL...dar nu stiu ce imi facuse mai exact.tocmai aia e...dar a durut foarte rau.laughing

| Andrey_Aztec_1997 a răspuns:

Mia intart un cui in mana nu ma doare am dat cu betadina si apa cu sapun o parere