| florin1996 a întrebat:

Ieri (14ianuarie2012) m-am intepat intr-un cui ruginit nu a intrat foarte multe nu a curs sange foarte mult si nici nu ma doare foarte tare, am dureri suportabile si pot si alerga sa merg cu mici probleme.Intrebarea este :Trebuie sa-mi fac antitetanus?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| deusfarm a răspuns:

Da. In plus : dezinfectat local foarte bine + unguent cu antibiotic ( baneocin ). Medicul va indica daca este cazul si altceva, dar trebuie facut antitetanos.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Era cel mai bine să te vadă un medic la camera de gardă.
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Daca intepatura este minora, se facr vaccin daca nu ai primit nici o doza de vaccin in ultimii 10 ani(nu stiu cati ani ai); daca ai pana in 10 ani sigur ai fost vaccinat la scoala.

| Anca95 a răspuns:

Ar fi mai bine sa te duci sa ti-l faci pentru ca nu stii ce se poate intampla maine.

| simona223 a răspuns:

Fa-l.mi s-a intamplat si mie cand eram mica. poti face tot felul de infectii daca era ruginit.BAFTA