| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Ieri am facut varicela (mi-au aparut bubitele respective). Astazi am mers la scoala si ma simt foarte bine cu exceptia faptului ca ma doare gatul... Trebuie sa stau in casa numai decat? Adica am vazut pe TPU ca o femeie a spus ca nu e obligatoriu... >deci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nici să nu îndrăznești să ieși afară din casă până la vindecarea completă.
Iei scutire de la medicul de familie.
Sănătate.
Pa, pa.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU ştiu cine a putut spune că nu ar fi obligatoriu să stai acasă, ar fi un sfat incorect şi IRESPONSABIL...

Din contră, este OBLIGATORIU să stai acasă cel puţin o săptămână ( până dispar toate băşicuţele şi toate scoarţele ), mai ales că varicela este contagioasă!

Se stă în pat, la căldură, se evită baia/duşul în perioada în care ies bubiţele/băşicuţele respective şi să NU te scarpini ( nici pe cap ), deoarece se rupe scoarţa respectivă ( sau spargi băşicuţele acelea ) şi rămâi cu semne pe viaţă!

Se poate cumpăra de la farmacie o soluţie mentolată cu care să te dai pe acele băşicuţe dacă te mănâncă tare.

Să NU iei medicamente pentru durerea de gât ( în special, e interzis a lua antibiotice ), cel mult poţi să bei ceaiuri calde sau să lingi/sugi nişte miere de albine.

Pentru absenţe vei primi Adeverinţă de la medic.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Am stat 5 zile nu o saptamana si deja m-am vindecat... Cred ca as putea merge la scoala laughing Ce nu ar da unii sa fie in locul meu...

| micutZa94 a răspuns:

Deci e obligatoriu sa stai in casa, nu e permis sa esi afara in vind..caci e posibil ca bubitele cind iti vor trece sa-ti ramina semn.

| micutZa94 a răspuns:

Vint" am vrut sa sciu.