| scully a întrebat:

Ieri am observat ca am un fel de ganglion pe gat, sub urechea dreapta. Nu ma incomodeaza, doar ca ma doare cand apas. Mentionez ca am avut toate 'bolile copilariei', oreion, etc. deci banuiesc ca se exclud. Febra n-am, sunt vaccinata, toate alea... A, si zilele astea mi-a iesit si o bubita la gura, herpes cred ca se cheama, dar acum e pe cale sa dispara. Asta in caz ca are vreo legatura cu ganglionul... Deci, a mai avut cineva vreodata asa ceva? Sau stie cineva sa-mi explice cam ce e si cum scap de el? Mulumesc anticipat. big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Somebodyღ a răspuns:

Este neaparat necesar un consult medical.

| Mikoyan a răspuns:

Daca ganglionul este dur la palpare, mergi imediat la medicul de familie sa-ti spuna ce consult de specialitate sa faci.Inflamarea ganglionilor poate semnala o infectie dar daca formatiunea este dura, nedureroasa si unilateral inflamat poate fi maligna.Nu te speria si du-te la medic.