| Andreea20000 a întrebat:

Buna!

Ieri am ridicat ceva mai greut si a inceput sa ma doara spatele (in zona de jos) si ma doare si astazi cand ma aplec.Credeti ca o sa treaca? Nu vreau la doctor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,iti va trece. Data viitoare cand vei fi nevoita sa ridici ceva greu, nu te apleca sa ridici obiectul, ci mentine-ti spatele drept si lasa-te in jos indoind picioarele pentru a ajunge la el.De asemenea, mentine spatele drept in perioada in care il cari; astfel vei evita astfel de dureri si nu vei afecta coloana.Numai bine.

4 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Foloseste cateva zile un unguent pe baza de plante si mentolat...bengay ar fi bun, sau mai cere la farmacie.

| FesCuDungi a răspuns:

Da, iti va trece, dar trebuie sa nu mai faci efort. cam in 2-3 zile o sa-ti revii, daca nu, cel mai bine faci o vizita la medicwinking

| dana_9056 a răspuns:

Sal, inseamna ca ti-a afectat coloana! Nu trebuie sa mergi la doctor trebuie doar sa stai linistita macar 2 zile in par si sa te uiti la TV! Dar in nici un caz sa nu mai ridici nimic catusi de usor! Ca poti sa-ti rupi coloana si apoi ramani paralizata toata viata!

| AdelaEmma92 a răspuns:

Stai linistita am patit si eu ceva de genul si m-a durut 3 zile...da iti va trece, roaga pe gineva sa-ti faca un pic de masaj, sau o frectie cu spirt...si daca nu va trece pana la urma, du-te la medichappy