| AlleSiAtat a întrebat:

Ieri m-am intors de la tara, am mancat bine, nicio problema. Tin sa mentionez ca nu m-am fortat, am mancat cu pofta sau alte chestii de genul.winking Seara, am dat afara (stiti la ce ma refer). Nu am dat un anumit fel de mancare. Chestia asta s-a intamplat de 9 ori, apoi am luat medicamente pentru greata si durere de burta. M-am potolit, insa am facut febra, apoi diaree. Acum nu mai am nimic, doar ca nu am pofta de mancare...sa fii facut o enterocolita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Da, tot ce e posibil. Indicat ar fi ca astăzi să mănânci ceva uşor. De exemplu banane, ouă fierte, Bake Rolls, cartofi copţi, etc. Nu mânca ceva care să-ţi pice greu la stomac precum cartofi prăjiţi sau pizza. Hidratarea este de asemenea foarte importantă. Încearcă să bei cât mai multe lichide, fă-ţi ceaiuri.

Multă sănătate!

| AlleSiAtat explică (pentru Hydrangeaceae):

Multumesc mult! Acum e totul bine, sunt in a 3-a zi de cand e ok totul, pofta de mancare revine incet, incet.

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru AlleSiAtat):

Mă bucur să aud acest lucru.
Continuă tot aşa, mănâncă puţin, uşor şi des.
Nu uita să te hidratezi.

5 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Vezi ca umbla ceva infectie de enterocolita in aer.

mergi la un control daca nu iti trece!

sanatate!

| Gloryuta a răspuns:

Eu cred ca ai facut enterocolita, ori nu tia picat bine acea mancare. poti cere sfatul unui doctor specialist! Sper ca te-am ajutat!

| Mada111 a răspuns:

S-ar putea sa fi luat vreun microb de pe fructele/legumele nespalate de la tara sau de la apa nefiltrata si plina de impuritati. Daca ai stat mult in soare s-ar putea sa fi facut si insolatie. De la ea vomiti si te doare capul, ai febra, frisoane si tremuri cateodata de frig. Nu pot sa uit cum am avut si eu odata si stateam cu patura groasa pe mine in toiul verii si inghetam de frig.