| Nustiu34567 a întrebat:

Ieri si azi am avut niste dureri de burta ingrozitoare, am fost si constipata, azi am stat la spital 4 ore, timp in care am facut analize la sange urina, ecograf, am luat un supozitor pentru constipatie ca sa pot sa ies si am facut si injectie cu ampicilina si gentomicin. Ideea e, medicul de la spital ma suspecteaza de apendicita sau chiar peritonina. Acum nu ma mai doare stomacul dar am o senzatie de greata si nu pot manca. In masina in drum spre casa am mancat niste covrigei si nu am avut probleme, dar acum parca mi-e rau. Credeti ca as putea sa am apendicita? Si ce sa fac pentru greata? Si ce regim ar trebui sa urmez ca sa nu ma mai constip? helpsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De unde vrei sa stim noi daca ai apendicita serios acum? Daca nici doctorul nu-si da seama din analiza directa cum sa ne dam noi din 2 descrieri?
Ca sa nu te mai constipi ai grija sa nu mai mananci uscaturi, manaca ciorbe, supe, mancare gatita in casa. Totodata, e bine sa mananci si miere, ajuta mult tranzitul.

| CuriousStuff a răspuns:

Despre diagnostic, asta ti-l da medicul dupa ce te consulta si iti face niste analize si investigatii. Atat semnele si simptomele apendicitei cat si cele ale peritonitei sunt destul de bine diferentiate de ale altor boli... Dar se poate sa fie cazuri ca al tau in care sa fie mai atipic... Din nou, diagnosticul ti-l da doar medicul.
Cat despre constipatie, hidrateaza-te bine, mananca fructe si legume si multe fibre naturale, daca si cu un regim alimentar bun constipatia persista ar ptuea sa fie si ocluzie intestinala... Dar ma repet, doar doctorul iti pune diagnostic.
Multa sanatate.