| anonim_4396 a întrebat:

Imi da maseaua de minte si ma sfasie durerea. Si pana sparge gingia am inteles ca mai dureaza ceva. Stiti vreun remediu pentru calmarea durerii? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Bunahappy
Exista la farmacie un gel special pentru gingii, special conceput pentru aceasta problemawinking Este foarte bun.( e bun si pentru copii cand le dau dintisorii) ca de asta plang multi dintre ei.
In rest mai e un remediu mai naturist:
piseaza usturoi si pune-l in locul cu pricina(iti va ameliora durerea, contine o substanta care amelioreaza durerile de masele.
Si daca ai prin casa( pune din cand in cand spirt (dar scuipa-l cand nu mai rezisti nu-l inghiti.
Sau mai poti pune tarie la masea( tarii gen vodca sau palinca) iti vor ameliora foarte bine durerea( astea le poti inghiti daca vreihappy

| Anonymus314 a răspuns:

Spirt, pui intr-un capacel, tii la locul respectiv chiar daca ustura, e o durere suportabila, si apoi scuipi, o sa-ti amorteasca, poate pare ciudat dar mie asa imi trece de fiecare data.

| AllinaDaniella a răspuns (pentru Anonymus314):

Am incercat cu vodka si degeaba...Asa mai foloseam si eu cand aveam dureri de masele, insa asta nu vrea sa treaca deloc...

| Anonymus314 a răspuns (pentru AllinaDaniella):

Gandeste-te asa:
-E o durere, ce poate sa faca? sa doara? mare chestie... e trecatoare.

| AllinaDaniella a răspuns (pentru Anonymus314):

Este insuportabila, sincer. Tie ti-a dat vreo masea de minte?

| Anonymus314 a răspuns (pentru AllinaDaniella):

Daca nu mi-ar fi dat nici n-as mai fi scris.

sper sa-ti treaca cat mai curand, Bafta!

| foxi a răspuns:

Exista anestezic dentar la farmacie!

| LoLiTaBella a răspuns:

Ia algocalmin(fiole) si daca nu-ti trece poti incerca si cu otet si sare amestecate(tii acest amestec 5 min in gura pe partea cu maseaua)