| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti da niste sfaturi despre unghii sau un link? Am niste probleme:unghiile sunt neegale si au forme diferite, am niste pielite albe la colturi si nu stiu ce sa fac si pielea de la baza unghiei nu poate fi indepartata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Gdeni a răspuns:

Du-te si u la doctor. dar daca ti-e lene: ca sa iti faci unghiile egale fol o pila de carton, nu din metal caci iti poate exfolia unghiile si pentru pielite fol un ulei de cuticule, e pana in 10 lei, la farmaci sau in magazinele care au si oje. unele pile de unghii (alea din metal.) au un capat care se poatee folosi pentru indepartarea cuticulelor (taie in sensul de crestere a pielitelor) si inainte sa te ocupi de unghii inmoaiele in apa calda. ingrijestele, foloseste lac care contine calciu etc...

| capricc a răspuns:

Citeste asta cap coada http://fucsia.ro/10-trucuri-pentru-unghii-naturale-lungi-pana-la-paste/ daca nu gasesti o solutie cosmetica atunci poate fi o carenta din alimentatie...