| ZoZoHeart a întrebat:

Cum sa imi formez un pat al unghiei frumos? Nu scap de pielite straight face si tot timpul cand le dau cu oja parca fac special sa arate naspa. sad Nu mai suport sa imi vad '@-@ toate prietenele cu unghii mari, frumoase, patul unghiei foarte frumosso crying Ce sa mai fac? Nu mai supooooort! FUNDA! sad

Răspuns Câştigător
| Artemisia a răspuns:

Hey.
De cuticule poti scapa taindu-le sau impingandu-le cu pila sau alt instrument, dar nu iti recomand sa faci asta.Am avut o prietena caruia i s-au infectat cuticulele, apoi i s-au umflat degetele si a ajuns in spital.
Trebuie sa fii foarte atenta chiar si atunci cand faci manichiurawinking
Ai putea sa iei niste vitamine pentru intarirea unghiilor (mergi la medicul dermatolog sau cel de familie care iti va scrie o reteta).
Pentru inmuierea cuticulelor ai putea sa incerci o crema pe baza naturista.
Incearca sa nu te dai cu oja mereu.Da-te o perioada cu oja (cam o saptamana), iar apoi o perioada lasa unghiile fara oja (cam 2 saptamani).Stii, si unghia trebuie sa respire. Daca o dai cu oja non-stop o afecteaza si produce deteriorarea acesteia.
Apoi incearca sa nu te dai cu culori prea intense de oja (afecteaza). Incearca sa folosesti un crem, un bej, culori sidefate sau chiar oja incolora.
Chestiile astea pe care ti le-am spus eu acum, mi-au fost spuse si mie la randul meu de meiducl dermatolog.
Daca respecti acesti pasi, este imposibil sa nu ai o manichiura de invidiat.

P.S.Am uitat sa mentionez de forma unghiei. Daca iti plac unghiile mari, atunci lasa-le sa creasca, taie-le rotunde, daca lasi colturile poate o sa ai dificultati.
Daca iti plac scurte atunci taie-le.
Unghiile lungi necesita mai mult timp pentru curatare.

3 răspunsuri:
| LostHappiness a răspuns:

Ca sa nu iti mai creasca pielite taie cuticula. Dar va trebui sa le tai permanent pentru ca unghia sa nu iti creasca "denivelata". Sau da-te cu o crema speciala care inmoaie pielitele si hidrateaza, se gaseste la farmacie. La partea cu oja roag-o pe mama ta sa te ajute, sigur va accepta happy Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu daca il taiam imi crestea repede inapoi peste unghie si ma enerva dar ca sa scap cam timp de o luna, o luna si ceva imi dadeam usor cu unghia pielita de pe unghie si chiar daca la inceput pare urat in timp ea se aranjeaza si dupa mai multe ori cand faci asa ea se obisnuieste si sta acolo... eu fac cam 1-2 p samptamana asa si la mine funcioneaza sper sa funcioneze si la tine... succes

| anonimgl a răspuns:

Foloseste solutie pentru indepartarea cuticulelor de la Kallos (eu am dat 5 lei) aplica pe cuticule si lasa 5 min sa se inmoaie apoi le poti impinge cu un betisor sau le poti taia.Eu folosesc si oje tot de kallos si sunt foarte multumita. Unghiile arata de parca ar fi facute la salon si rezista 5-6 zile pe unghii.