| Stefaniastef637282721 a întrebat:

Multe persoane se confruntă cu frica de intuneric. Eu bine si eu sunt una din ele. Numai cand ma gandesc la intuneric ritmul cardiac deja este mai avansat. Nu stiu mi se pare ca in intuneric se pot ascunde multe lucruri. Noaptea cand ma duc in bucătărie sa beau apa simt ca cineva e in spatele meu. Nu prea pot sa scap de asta si deja ma enervează.
P.S. Nu stiam ce categorie sa selectez

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Si eu mai am problema asta, nu tot timpul dar mi se mai intampla.
Singura solutie este sa te incurajezi si sa treci peste bariera asta.Ori iti iei o lumina de veghe constant si cand mergi undeva sa ai o sursa de lumina la tine, ori te risti pur si simplu pe "ce o fi o fi "de cateva ori si poate treci peste.

| Hammurabi a răspuns:

Acum, mai toată lumea se simte disconfortabil în întuneric. Nu știu dacă e chiar frică, dar disconfort sigur e. Pentru că, dacă nu vezi în jur, poți să te lovești, poți să cazi într-o groapă, etc.
Dar nu înțeleg de ce să-ți fie frică în propria casă.
Dacă crezi că te urmărește vreo entitate malefică, asta se poate întâmpla și pe lumină. laughing
Dar dacă până acum nu ai avut fenomene de poltergeist în casă, înseamnă că e ok. Nu ai probleme.
laughing

| gabriielaaa a răspuns:

Calmează-te mereu există o explicație pentru orce, poate ție teamă îți faci tu filme aiurea încearcă sa mergi noaptea prin cimitir si apoi sa spui ca te urmărește cineva. Fiecare cu a le lui asta se trage de la părinți care ne spuneau de bai bai ca vine din întuneric dar maturizați-va.

| FruttiFresh300 a răspuns:

E frica de necunoscut, nu știi ce e în întuneric. Și eu pățesc câteodată, dar mă calmez când mă bag în pat și bineînțeles, ma acopăr să nu cumva să vină Bau Bau laughing Încearcă să te forțezi să nu mai fugi de întuneric.