| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune ce calmante as putea lua pentru ameliorarea durerii de hidronefroza (o am din nastere, este prin malformatie), in prezent iau pastile NO-SPA si pastile de scobutil dar nu imi alina deloc durerea.

Mi s-a recomandat operatia, insa nu doresc sa ajung (cel putin acum) la operatie.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Hidronefroza numai urologul o poate diagnostica și tot el poate scrie un calmant.
Sănătate!
Pa, pa.

| anydaanele a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Pai doctorul urolog mi-a prescris NO-SPA insa durerea nu imi trece.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru anydaanele):

Bună.
Atunci mergi din nou la medic pentru alt calmant!
Noi nu putem spune ce să să iei și cum!
Multă sănătate!
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Puteti lua un antispastic combinat cu antialgic si antiinflamator. Un antibiotic este de asemenea recomandat pentru a preveni infectia urinii de deasupra blocajului. Persistenta hidronefrozei duce la afectarea functiei rinichiului, ceea ce inseamna insuficienta renala. Incercati sa nu temporizati operatia pentru mult timp.
http://www.i-medic.ro/boli/insuficienta-renala-cronica