| Nonsense14 a întrebat:

Salut, am avut o problema mai intima pe care am rezolvat-o in urma cu aproximativ 2 saptamani, ma refer la operatia de fimoza. Inainte de operatie, viata mea sexuala era un chin, desi reuseam sa decalotez penisul, pielea statea foarte stransa de gland si asta imi provoca displaceri in timpul actului, ca urmare nu reuseam niciodata sa termin, iar fata mereu credea ca are ea o problema sau ca nu o plac si intr-un final m-am hotarat sa fac aceasta operatie, desi mi-era extrem de frica. Stiam ca am fimoza de mic, normal trebuia sa fie tratata de la nastere, dar parintii nu au stiut asta. Cand eram mai mic, penisul nu se decalota deloc, reusind tarziu, dupa 16-17 ani, sa decalotez in totalitate, deci nu am avut o fimoza atat de grava. Cum am mai spus, au trecut aproximativ vreo 2 sapt de la operatie, am scos atele, nu mai simt durere cand se face mare, nici cand urinez, iar rana pare ca se vindeca pe zi ce trece. Se mai observa cateva cicatrici de la ate, multe din ele vindecandu-se deja. Mentionez ca am 21 de ani si din ce am inteles s-ar vindeca mai greu decat la un pacient mai tanar. Cam atat despre operatie, eu sunt curios daca ma poate ajuta cineva care a trecut prin asta sau macar cunoaste boala, la cat timp as putea intretine relatii sexuale? Eu pot spune ca deja ma simt in stare, dar vreau sa fiu precaut, medicul mi-a recomandat sa stau cuminte vreo 6 saptamani, dar mi se pare cam mult. Credeti ca a trecut destul timp cat sa pot primi sex oral? Mentionez ca de sex si masturbare mi-e frica inca, pentru ca desi simt penisul vindecat in proportie de 80%, e o usoara sensibilitate si mi-e frica sa nu intampin vreo problema, dar cred ca as putea primi sex oral, ma simt in stare, ce sfaturi imi puteti oferi? Sa stau linistit in continuare sau ma pot bucura macar de asa ceva? Sincer e destul de greu deja si n-au trecut nici 2 saptamani, cand ma gandesc ca mai sunt 4… Sper ca ma poate ajuta cineva cu o informatie si daca se poate cat mai rapid, pentru ca trebuie sa stiu asta urgent. Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Daca medicu ti-a spus 6 saptamini, atunci trebuie sa ai rabdare si sa respecti asta. Nu doar fizic conteaza sa fi aproape refacut, mai este si parte de infetii posibile.

Oral ai putea incerca, dar cu precautie. Sper ca ai discutat cu partenera ta despre operatie.

| Nonsense14 explică (pentru helpforyou):

Multumesc de sfat. O sa fiu precaut oricum, si daca intampin probleme, o sa ma linistesc, pentru ca mi e frica sa nu fac vreo infectie, si ar fi pacat pentru ca se vindeca foarte bine si estetic a inceput sa isi revina aproape in totalitate.

| helpforyou a răspuns (pentru Nonsense14):

Perfect. Iti tin pumnii.

| Justme1997 a răspuns:

Și eu am avut vise extrem de ciudate, cred ca creierul nostru combină subiecte din viața noastă într-un mod foarte straniu cand noi dormim

| Nonsense14 explică (pentru Justme1997):

Nu inteleg ce legatura are cu intrebarea meahappy

| DeaconuCorina a răspuns:

Ar fi bine sa asculți medicul care te-a operat. La două săptămâni de la operatie, procesul de vindecare nu este complet încheiat. Numai medicul urolog care te-a operat îți poate da ok sa faci sex, indiferent care ar fi acesta(normal, oral și anal).

| Nonsense14 explică (pentru DeaconuCorina):

Multumesc pentru raspuns. Cred ca ai dreptate, o sa am grija!