| Dennii14 a întrebat:

Imi puteti spune si mie ce consecinte au crizele de nervi? Ce pot pati de la ele? E normal sa le fac la 15 aproape zilnic?. Si cum pot sa ma controlez? Ajutati-ma va rog...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

"E normal sa le fac la 15 aproape zilnic?"
La 15 ani, ori zilnic la ora 15?
La 15 ani, nu e normal, dar e oarecum acceptabil... pubertatea si adolescenta aduc schimbari mari si fiecare se manifesta in felul lui. Sigur ca ar trebui sa te controlezi, poti face atacuri de panica sau sa devii un adult cu probleme psihice sau... sa-i sperii pe cei din preajma ta, astfel incat sa te ocoleasca. Gaseste-ti o supapa, un mod prin care sa depasesti momentul, o activitate solicitanta fizic chiar sau impune-ti pur si simplu sa te calmezi.
Daca e altceva, crize la ora 15 zilnic... nu ma bag happy pare mai grav!

| Dennii14 explică (pentru Kaℓi):

La 15 ani... Ma enervez din orice chiar si daca cineva imi zice ca nu-i bine daca fac o chestie... Imediat ma enervez si dau cu toate de pamant si dupa incep da injur zdravan si incep sa plang.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Autocontrolul te poate ajuta si un medic.
http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/crize-de-nervi
Te pup!

| giony54 a răspuns:

Nu este normal sa ai aceste crize, poate sa fie un atac de panica sau din cauza stresului.Consulta repede un medic.Consecintele,ajungi la neuropsihiatrie si nu este bine.Te pot ajuta, contacteaza-ma.

| Dennii14 explică (pentru giony54):

Ok am sa va contactez. Stiu daca reusesc am sa va dau mai multe detalii legate de aceste crize de nervi.

| Be1wise1 a răspuns:

Adica la 15 ani?
Pai nu as zice ca sunt intocmai crize de nervi, ci poate doar impulsuri!
Totul e inauntrul tau si de acolo vine si rezolvarea!
Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa te calmezi, sa respiri adanc si mergi mai departe, caci doar esti un copil, nu o mai lua atat de tragic!