| ElenaaaAdina a întrebat:

Buna, am 16 ani și de aproape doua săptămâni am nervi constant, ma enervează absolut tot și plâng din orice, nu pot sa ma controlez oricât as încerca. Îmi puteți da un sfat, de la ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Este normal la aceasta varsta. Adolescenta este o perioada de tranzit in care traiesti experiente noi te confrunti cu diverse situatii care incerca din punct de vedere emotional si psihic. Trebuie sa stii ca in aceasta etapa a vietii, treci prin dereglari hormonale care sa determine tulburari de comportament.
Daca ai o buna comunicare cu mama ta, descarca-te (fara a provoca certuri, spuneti off-ul ca ceva in tine nu este normal si vrei sa te vindeci de problemele care le ai). Cu ajutorul unui psihoterapeut o poti duce pe calea cea buna, cu toate ca si ceva bunavointa de la tine pentru a te vindeca mai repede. Fiecare am trecut prin astfel de schimbari hormonale, fiecare reactionand altfel.
Si eu in perioada adolescentei plangeam foarte mult si ma enervam pe orice ce nu-mi convenea, desi astea au ramas acum o amintire, cu ajutorul parintilor am reusit, comunicarea.

Sanatate!

10 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Depresie post traumatică, datorită faptului că nu ați mai socializat, nu ați mai fost la școală.
La un psiholog puteți cere ajutorul.
De asemenea, doar de la Plafar, farmacie luați ceai de la Fares, ceai antistres.
Nu luați medicamente antidepresive, deoarece au efecte adverse și vă vor face mai mult rău, decât bine! Sănătate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O dereglare de soft. Dietă, somn, mișcare, activități relaxante.

| Meme10Meme a răspuns:

La terapeut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă ceva ce îți place.
Te rog nu recurge la medicație de capul tău. Se poate rezolva și fără. Medicația oprește simptomele, nu înlătură cauza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am pățit și eu, mai mult s-a accentuat când am aflat că am covid și că i-am mai dat și mamei mele covid. Un virus de care m-am ferit atâta timp, să îl iau în câteva ore de la muncă pentru că acolo m-am infectat. Și nici să recunoască nu vor, că m-am infectat la locul de muncă. Când am zis că am simptome, m-au trimis în bilet de voie să fac testul fie pe banii mei sau fie la urgențe. Mi-am băgat direct demisia. Insa mereu încerc sa găsesc câte ceva de făcut, să nu ma mai gândesc, să nu mă mai enervez. Însă adevărul că, dacă pățește ceva grav mama, voi face măcel prin conducerea firmei la care am lucrat. Cu toate ca nu vor să recunoască, cu toate ca am sesizat DSP, presa cu privire la problemele din interior și totuși nimic nu se întâmplă, să mai și moară mama din vina lor pentru că nu au fost în stare să gestioneze situația, îți garantez că voi apărea la știrile de la ora 17. Tu trebuie sa îți controlezi nervii, nu ei sa te controleze pe tine. Însă de multe ori când vezi ca nu ți se face dreptate și autoritățile nu te bagă în seamă, îți faci singur dreptate.

Despre asta ce spui? Eu oare nu trăiesc în stres?

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine vă calmați, deoarece este o politică de stat. De la servici nu au făcut nimic pentru că au acordul autorităților centrale.
Nu uitați, anul trecut, în Germania, la acel abator, la primele cazuri apărute, autoritățile au venit cu întăriri și au băgat tot personalul în carantină.
Dacă, va păți, Doamne ferește, mama dumneavoastră ceva, cu răzbunare nu veți rezolva nimic altceva, decât că vă veți face rău singur și veți fi încarcerat.
Rugați-vă, țineți post amândoi, aveți încredere în Dumnezeu și mergeți înainte!
Multă sănătate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru romeo78):

Este un management dezastruos pentru ca ei, în loc să testeze toți angajații, ei merg pe principiul că doar cel care prezintă simptomele va sta acasă. Însă mai sunt și cei fără simptome sau cei care au simptome, dar nu spune nimic și se prezintă la muncă. Să nu mai zic că din totalul de angajați, doar 2% poartă masca. Doar prin birouri și la poartă, restul fabrici prea puțin. Conducerea acestei societăți, deși știe despre problemă, însă totuși continuă să își desfășoare activitatea în aceste condiții și nu închide societatea. Astfel face să expună sute de oameni pentru că nu este o firmă oarecare, cu 20 de angajați. Este o fabrică cu sute de angajați. Și așa putem spune ca voit lasă oamenii să se infecteze si astfel, se încadrează și legii penale care pedepsește aceste fapte. Nu este ceva normal ce se întâmplă acolo, motiv pentru care am sesizat autoritățile și presa. Deși a trecut ceva timp de atunci, încă nimic nu s-a întâmplat. Doar un post de televiziune mi-au răspuns că numai după ce se finalizează ancheta DSP, pe care ulterior îi vor sesiza și ei, vor face publice informațiile dacă situația permite. Însă până atunci nu există nici o dovadă concretă si până la răspunsul DSP cele relatate de mine ar rămâne nefondate.

Și mi s-a părut absurd să fiu lăsat pe cont propriu, să fac testul pe banii mei, deși conducerea știa despre problema din interior și totuși nu dorește să se implice mai mult. Pentru ei angajații sunt numai niște papuci de care se folosește, apoi ii aruncă? Sincer, mă rog ca mama să nu pățească nimic. Pe noi ne-au izolat acum, dar contact cu virusul a fost mai demult. Doar eu ce prezint simptome și aici mă refer la pierdere parțială a gustului și mirosului. Însă înainte de asta am avut stare proastă, apoi febră, frisoane. Febra a fost una ușoară, a scăzut în câteva minute după ce am luat și fervex cu parasinus. Mama nu a avut nici un simptom mai amănunțit, doar stare de oboseală și tuse productivă care vine din gât și cel mai probabil este bronșita pe care i-am dat-o tot eu. Numai ca la mine, după ce am luat sirop și băut ceai de lămâie cu miere, m-a ajutat. Însă mama, de multe ori tușește până vomită și atunci când o aud face să mă enerveze foarte tare. Eu am luat sirop de tuse Prospan care m-a ajutat. Mama a luat același sirop de tuse, dar nu a ajuta-o. Astăzi, prin curier Glovo, am cumpărat alt sirop de la Fares pe bază de plante care momanetan văd că a ajutat-o. Ea zice că nu o doare nimic, însă de multe ori ( ca și mine) are dureri care peste 10 minute dispar miraculos.
Eu atunci când am aflat că sunt pozitiv, am simțit o presiune în piept și durere în plămâni. Doua ore mai târziu nu mai simțeam nimic, iar înainte de rezultat nici atunci nu am avut nimic. Acum, din nou, nu mai simt nimic pentru că NU am nimic. Totul pleacă de la cap, gândirea excesivă. La fel pățește și mama.

| romeo78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multă sănătate!
În rest, no coment!
Mai avem vreo 12 luni de tras până când virusul se va stabiliza, vom avea imunitatea mai bună, dar nu toată lumea trebuie să supraviețuiască!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca treci printr-un episod depresiv.ai nevoie sa te recreezi/relaxezi și sa faci plimbări zilnice sau sa ai o preocupare sa nu mai meditezi asupra lucrurilor negative. Dacă nu trece vizitează un psiholog.

Răspuns utilizator avertizat