| trasten a întrebat:

imi sangereaza gingiile in timpul spalarii, dar si cand mananc si ma dor si foarte tare, ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa mergi la dentist, probabil suferi de gingivita

| Fatamuntilor a răspuns:

Sangerarea gangiilor pot fi semnul a mai multor boli, mergi la medicul de familie!

| PeFuga a răspuns:

Fuga la dentist. O consultatie la medicul parodontolog se impune. Bolile gingivale daca sunt depistate si tratate la timp pot stagna, dar daca avanseaza prea tare nu scapi fara tratamente periodice foarte scumpe. Netratate pot duce chiar si la pierderea dintilor.

Intre timp, iti recomand o pasta de dinti foarte buna: Elgydium, Se gaseste in farmacii si la unele cabinete stomatologice. Are o cantitate de clorhexidina mai mare decat Parodontax si, deci, rezultat mai bun in ameliorarea problemelor parodontale. Mie dupa o saptamana-doua nu imi mai sangerau gingiile la periaj, iar rezultatul sondajului parodontal arata valori normale.

| trasten explică:

Bine, va multumesc, asa o sa fac.