| yumeee a întrebat:

Ce fel de periuţă de dinţi ar trebui să folosesc dacă îmi sângerează gingiile foarte tare la periaj?
Folosesc tot felul de paste de dinţi pentru sensibilitate (inclusiv mult-prea-cunoscutul-dar-poate-supraapreciatul sensodyne) dar nu mă ajută. Cât despre periuţe... am încercat vreo 30 de tipuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sensodyne este pentru dinti durerosi, sensibili, nu pentru sangerari. Pentru sangerari gingivale e nevoie sa faci un detartraj (tartrul e principala cauza de sangerare gingivala) si sa folosesti o perioada (cam 1-2 luni) pasta de dinti si apa de gura Paradontax si o periuta Soft. Dar fara detartraj, orice pasta de dinti e zero.

13 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Sangerarea gingivala nu e normala asa ca trebuie sa te vada un stomatolog. Poate ai nevoie de un detartraj(curatare profesionala a dintilor)pentru a indeparta tartrul acumulat la radacina ce poate fi uneori cauza sangerarii.

| tyana a răspuns:

@yumeee daca ai sub 18 ani exista cabinete care lucreaza cu casa de sanatate si poti sa beneficiezi de gratuitate.Intereseaza-te la astfel de cabinete.

| tyana a răspuns:

@yumeee in Timisoara sunt mai multe astfel de cabinete si raman uimita ca intr-un oras atat de mare ca Brasovul exista doar un cabinet de acest gen.
Detartrajul nu costa insa o avere si in cateva luni iti poti strange banii. Poti face un detartraj partial, pentru zona care sangereaza.Insist cu el pentru ca am avut aceeasi problema si nimic nu a dat rezultate, nicio pasta de dinti si nici o periuta dar imediat dupa curatarea de la stomatologie sangerarea a disparut.

| fabiola a răspuns:

Se gaseste la farmacii o trusa,, lacalut active''care include pasta de dinti, periuta, apa de gura.Este singura periuta pentru dinti sensibili care curata bine dar nu produce singerari.Si pasta de dinti este foarte buna!

| mgtow a răspuns:

E o perie blanda nu dura

| yumeee explică:

Mulţumesc pentru răspunsuri, dar nu am bani de detartraj laughing.

| yumeee explică:

@tyana, eu ştiu un singur cabinet de acest gen în braşov, şi mi s-a spus că nu e gratuit detartrajul, că m-am interesat în urmă cu un an şi ceva la sfatul dentistei la care mergeam pe vremea aia.

| yumeee explică:

@ tyana, e posibil să mai existe cabinete din acestea, dar nu ştiu eu de ele... şi nici cunoscuţii mei, că toţi umblă la particular.
păi nu prea am cum să strâng 1 mil juma'-2 pentru un detartraj, pentru că abia mă chinui să-mi lucrez măselele mai problematice... poate în vreo 4-5 ani voi avea şi eu o dantură sănătoasă, şi atunci o să-mi permit să strâng pentru detartraj, haha.

| ElectricChapel a răspuns:

Incearca Paradontax. Este si pasta de dinti cu un gust absolut oribil, si apa de gura, si ata dentara si are si periuta cu porii foarte moi si subtiri. Costa 45 de lei la Catena si 50 de lei la 2NA. Succes! Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceasi problema am si eu sad si eu as vrea sa stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai normal, la cat schimbi periutsa, nu faci de loc bine, ramai cu una singura ca doar arunci banii de geaba ca la inceput periutsa o sa fie mai tare si normal ca-ti sangereaza si dupa, parintii mei folosesc o pasta de dinti recomandata de dentist ( ma doare sa spun dar e cu sare), se numeste parodontax! uite mai multe detalii :

http://www.mayra.ro/......-gingiile/

Te rooog fundita?

| SimsClub a răspuns:

Mergi la dentistwinking (de urgenta) nu e bine sa iti sangereze.

| frumusicclaudic a răspuns:

Iti trebuie o periuta pe masura ta si nu dai din dreapta in stanga dai in directia acelor de ciasornic