| Diavolulestefemeie a întrebat:

Bună, îmi spuneți va rog frumos un tratament pentru căderea parului, care v-a dat rezultate.
Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Luizaaa a răspuns:

Unul dintre cele mai bune remedii este apa de orez (il speli de vreo doua ori apoi il lasi in apa, nu prea multa, depinde de largul parului, timp de 24 ore ). Apoi vei turna apa intr-un bol mai mare si inmoi parul in ea, vei turna apa si la radacini si in acelasi timp faci un masaj circular. Trebuie sa tii cont si de alimentatie si sa eviti stresul care poate fi cauza principala a caderii parului.
Uite si alte remedii care mie mi-au mers http://bebee.ro/10-tratamente-naturiste-impotriva-caderii-parului/
In locul samponului eu folosesc unul facut de mine care la fel este pentru caderea parului dar si pentru crestere. Iei o ceapa, o cureti si o dai pe razatoare (sau in blender) apoi strecori sucul. Vei pune 2 lingurite de miere (pentru a acoperi mirosul de ceapa) apoi peste vei pune samponul (preferabil, fara coloranti si alte chimicale, dar merge si cel pe care il folosesti). Cantitatea samponului depinde de cantitatea sucului de ceapa. Un al sampon :aceeasi procedura, doar ca in locul cepei vei folosi cafea (o lingura mare) si o lingurita de scortisoara (pentru crestere).Nu strica si un masaj cu uleiuri vegetale sau doar ulei de ricin care ajuta la cresterea parului si regenerare. Sper ca te-am ajutat!

| Diavolulestefemeie explică (pentru Luizaaa):

Factorul principal pentru căderea parului la mine este stresul...

| Luizaaa a răspuns (pentru Diavolulestefemeie):

Incearca sa eviti stresul cat mai mult posibil. Stiu ca nu prea se poate, dar, daca chiar vrei sa scapi de aceasta problema, reduce stresul din viata cotidiana.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Luizaaa):

A functionat la tine metoda cu orezul?

| Luizaaa a răspuns (pentru Bondarel99):

Inainte imi cadea parul dar asta era din cauza stresului. Acum cu aceste remedii naturale caderea parului a fost diminuata, dar parul meu este foarte lung si sanatos cu o stralucire aparte. Deci remediile sunt de incredere. Ceea ce nu am incercat a fost ardeiul iute si piperul, nu prea imi suna bine.

5 răspunsuri:
| dermdoc a răspuns:

Dupa cum s-a mai spus aici, caderea parului (alopecia) este influentata de mai multi factori care actioneaza impreuna. Exista de asemenea mai multe tipuri de alopecie, atat la femei cat si la barbati. Nu toate tipurile de cadere a parului raspund la acelasi tratament, prin urmare in primul rand aveti nevoie de un diagnostic corect. Aflarea de informatii corecte este primul pas (http://primoderm.ro/articole/alopecia-androgenica-la-femei/) al doilea fiind o vizita la dermatolog.

Succes!