| GabriiiiiElla a întrebat:

In drum spre mare am mers cu trenul ( cucheta), am facut 15 ore, iar dupa ce m-am dat jos din tren am inceput sa ametesc, timp de trei zile nu am putut face nimic, ameteam si se invartea cu mine tot pamantul, banuiesc ca era din cauza trenului pentru ca la intoarcere am patit la fel, am ametit zile in sir! Din ce cauza, ce as putea sa fac? Multumesc, ofer

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Aveai si dureri de cap si greata pe linga ameteli? In cazul asta ai " rau de miscare".
Cind mai mergi cu trenul e preferabil sa stai pe scaun in sensul in care circula trenul, deci sa eviti cuseta sau vagonul de dormit.
In plus, obligatoriu sa iei Emetostop cu 30 minute-1 ora inainte de plecare. Este cu efect garantat si la avion chiar. In mod normal ajunge o tableta pe zi. Daca esti mai sensibila, iei 2, la citeva ore una de alta. Ai grija sa maninci ceva inainte ( ceva mai usor), dar sa nu bei lapte.

| GabriiiiiElla explică (pentru michelia):

Nu, nu am avut greturi si nici dureri de cap, ci doar niste ameteli ingrozitoare, de parca s-ar fi invartit tot pamantul cu mine, cand intram in magazine trebuia sa ies pentru ca avea impresia ca o sa cad jos!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai rau de miscare, iar mersul cu vagonul de dormit este unul dintre cele mia rele in acest caz. Eu nu am probleme niciunde (nici macar pe vapor sau catamaran) insa am probleme (minore) daca merg cu cuseta. Nu mai calatori astfel, asta e solutia sigura. Daca esti nevoita, poti incerca remedii de la farmacie (exista o bratara care are o eficienta moderata)

| mona a răspuns:

Dupa 15 ore de mers cu trenul cred si eu ca te simteai ametita

| michelia a răspuns:

Tot de la raul de miscare ti se trage. Retine emetostopul! Si pentru ca nu strica, poti face o cura de calciu cu vitamina de 10 zile pe luna in lunile care au R ( septembrie... aprilie).

| GabriiiiiElla explică (pentru michelia):

@michelia Va multumesc, m-ati ajutat foarte mult!

| michelia a răspuns (pentru GabriiiiiElla):

Sa te faci sanatoasa! happy

| Miki280 a răspuns:

Poate ai doar caderi de calciu, nu ar strica sa iei niste vitamine, iar data viitoate cand te ia ameteala bea putina apa cu zahar.