| Andu01 a întrebat:

Buna! In legătură cu cei ce au hiperhidroza. A mai apelat cineva la toxina botulinica? Strict cei ce au trecut prin asta. Alte răspunsuri nu doresc. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu rezolvi nimic cu toxina botulinica,doar temporar ( câteva luni sa ști!)
De așa ceva foarte greu se scăpa,mai ales dacă e determinata de genetica.
Cred că ar ajuta enorm o cura de detoxifiere mai îndelungată a organismului,chiar sa treci la dieta vegetariana,să renunți la mâncare procesata,junk food, fast food,carbohidrați,mâncăruri grele,și să eviți mâncarea picanta,ardeiul, usturoiului,ceapa, orice e picant și la sosuri.
Cred că doar prin operatie se poate scăpa de afecțiunea asta teribilă care îți genereaza o suferință psihică ieșită din comun, fiindcă în societate trebuie sa te prezinți impecabil cu igiena, degeaba te speli, o poți face și de 10 ori pe zi, nu rezolvi nimic, tot transpiri excesiv. Și eu mă confrunt cu așa ceva, fac dus de 2-3 ori pe zi vara, schimb foarte des hainele, ai grija să porți haine din material de bumbac 100%
Ceaiul de salvie am auzit că ajută,dar sunt sigur că într-o măsură foarte mică. Anxietatea o generează,emoțiile,stresul cotidian,alimentația defectuoasă,depresia,bolile mintale,cele neurologice etc.
Mai bine fa ceva sa scapi definitiv de transpirație,nu sa dai atâția bani pe toxina care rezolva problema câteva luni,după iar te vei confrunta cu așa ceva. Pentru subraț este antiperspirantul ODABAN,posibil sa fie și pentru alte zone ale corpului.
La fata e cel mai nașpa că nu poți ascunde acea transpirație,și la picioare e nașpa că se acumuleaza bacterii.
Sunt metode sa nu mai transpiri deloc,operații, dar sunt costisitoare, și cred că și alea au efecte secundare, sa transpiri e sănătos că elimini toxinele sa nu mai transpiri deloc cred că e o problema. La fata e cel mai rău că nu e nici o metoda sa nu mai transpiri excesiv la nivel fetei, la picioare și subraț mai sunt metode de a remedia cat de cat inconfortul transpirației.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dieta water fasting ar fi benefica, 7-10 zile doar apa plata, și după consumat supe, fructe și legume și carne de pui fiarta, iaurturi, kefir etc.

| Andu01 explică (pentru anonim_4396):

Da, toxina botulinica durează 6 luni, cam așa, dar posibilitatea de plăți și cel puțin câteva luni sa mă bucur de o piele uscată?! Eu am la palme si la tălpi, îți dai seama ce urât. am înțeles că sunt și creme. Oricum tot nu mă las. Așa te sfătuiesc și pe tine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andu01):

Stresul și anxietatea generează transpirația excesivă și alimentația nesănătoasă și picanta.
Îți doresc multa sănătate puiuțhee hee

| Andu01 explică (pentru anonim_4396):

Eu și când dau cu o mătură. și când stau pur și simplu pe telefon. pur și simplu fara sa fac nimic și fara să mă gândesc la ceva...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andu01):

Mi-ai cam atras atenția, nu ai vrea sa transpiram impreuna?hee hee Eu barum te înțeleg cel mai bine, și știu prin ce treci, as vrea sa îți alin suferința prin dragoste și tandrețe, ce spui my sweety?

| Andu01 explică (pentru anonim_4396):

Ești primul om care chiar m-a făcut să râd în fața telefonuluilaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andu01):

Dar eu vb chiar foarte serios, noi 2 chiar ne potrivim,avem ceva in comun,o sa facem ceva să găsim împreună o soluțiehee hee Daca ești și virgina te-am nimerit la fix, ce sa mai. Câți ani ai? De unde ești? Sunt sigur că ești o fată drăguță,și cred că și tu ai anxietate,că asta îți genereaza transpirația excesivă,emoții puternice,vizavi de viața psihosocială,de relațiile interumane,frica de viitor happy
Ne combinam transpirațiile big grin
Împreună o să învingem,trecem și prin titanicbatting eyelashes
Ar fi fost perfect daca erai din Timișoara, mi-ar fi plăcut să ne cunoaștem,sa te țin mâinile transpirate, ar fi ceva sublim. Te ajut sa scapi și de anxietate că ieșim zi de zi,doar așa o să scapi,de anxietate cu cât te izolezi, cu atât ea se va agrava, ai nevoie de stimuli externi, de expunere. kiss
Hai, vrei sa fi bubu meu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești minora, păcat. Îți doresc oricum multa sănătate

| Andu01 explică (pentru anonim_4396):

Am 19 ani. Și da sunt emotivă, nu trăiesc din toată ființa, adevărat ce spui unele chestii, dar prefer sa cunosc pe cineva real. nu o vad ca pe o idee buna. M-ai amuzat cu chestiile astea. De parca intru cu tine într-o bula și gata ca și rezolvat. Nici cum arăți nu știu. Ce pretenții ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andu01):

Mi-am pus poza cu mine dar am scos-o! Daca nu ești din Timișoara nu prea avem cum sa ne cunoaștem,nu sunt adeptul vorbitului la distanta,deși m-aș putea muta la tine daca ne-am intelege,că eu nu mai am părinți și pot să fac ce vreau. Pai nici eu nu știu cum arăți, dar fetele anxioase și care sunt puțin inteligente de regula sunt frumușele. Ne potrivim din multe puncte de vedere dar na. Mai ales dacă îți plac și filmele horror deja ne potrivim mănușă laughing
Îți pot lăsa Facebook-ul, TikTok-ul, sau WhatsApp daca vrei sa îți trimit poze happy eu ador fetele emotive, sunt mort după ele, și eu sunt puțin timid. Dar ar fi super tare daca am fi un cuplu avand atâtea in comun

| IceRope a răspuns:

Tratamentul este prescris fiecărui pacient în parte, în funcție de particularități. Îți recomand să citești asta: http://www.tratamentnaturist.ro/transpiratie-excesiva-hiperhidroza.html

| Andu01 explică (pentru IceRope):

Sunt foarte documentata in ceea ce privește. Eu mă refeream la cei ce o au pe cea primara. Chiar m-ar fi ajutat câteva spuse din experientele altora, dar nu vad.

| IceRope a răspuns (pentru Andu01):

Dacă erai foarte documentată, ai fi știut că tratamentul diferă de la un pacient la altul. Nu veneai cu "strict cei care au trecut prin asta". Nu așa funcționează medicina. Nici cea alopată, nici cea homeopată și nici cea integralistă.