| MRDRofSanity a întrebat:

Buna!

In sfarsit sunt destul de stabil financiar cat sa imi pot permite un aparat dentar. Fara prea multa vorbarie, am vrut de mult timp asta intrucat dantura mea cea nu prea estetica mi-a cauzat multe probleme de stima si sine, si o mare predispozitie la carii si infectii ale gingiilor.

Cum vreau sa incep procesul cat mai repede, as avea o mica intrebare.

In urma unui consult ortodontic si a unei ortopantomografii, s-a descoperit ca toate cele 4 masele de minte imi cresc absolut ingrozitor.

Cele de sus cresc aproape perpendicular pe radacinile dintilor vecini, iar cele de jos cresc in asa un fel incat parca imi impung obrajii. Numai una dintre ele este partial erupta (una de jos).

Am noroc deocamdata ca niciuna dintre ele nu mi-a cauzat dureri insuportabile.

Intrebarea mea e, este posibila extractia, chiar daca maselele nu au erupt defel? Cam cat ar dura perioada de recuperare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Am toate maselele de minte extrase fix din cauza asta. Cele de jos cu operatie si cele de sus cu extractie simpla. Dupa 7 zile a scos firele medicul. Dupa 2 ani fara aparat dintii s-au mai "rasfirat", nu am goluri dar nu mai par inghesuiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.

Este posibila extractia lor.
Cele mai urgente sunt cele care sunt orientate perpendicular pe molari pentru ca vor impinge ceilalti dinti si se vor strange prea mult intre ei ducand la carii pentru ca periajul nu va mai ajunge in locurile acelea inguste si chiar pot scoate dintii din alinierea corecta.
Celelalte daca nu pun probleme de dantura si par sa creasca normal sau nu perpendicular pe alti dinti, poti sa le lasi acolo chiar si toata viata.
De recuperat dureaza ceva, vei primi si antibiotic ca sa previ infectiile in locul ramas gol, gandeste-te ca este o interventie chirurgicala pana la urma, iar dupa o extractie se coase gingia.
Firele se scot in general dupa 10 zile.

| Anuket a răspuns:

Exact extracția lor se aplică pentru situația pe care ai descris-o.
După operație 2 zile va mai persista durerea și se ia antiinflamatorii, iar după maxim 2 săptămâni vor cădea și firele sau le va scoate stomatologul. Într-o săptămână se prinde complet gingia.
Pentru evitarea infecțiilor, clătirea ușoară cu apă de cură precum Corsodyl sau gel Parodium, nu antibiotice.