| andlol a întrebat:

Bună! In ultimă vreme tot mai tare îmi cade părul și mă îngrijorează acest lucru foarte tare. Am tot căutat produse care ajută la întărirea/regenerarea firelor de păr, dar nu sunt sigur de cat de bune sunt. Dacă cineva de aici a mai încercat produse de genul, vă rog dați-mi si mie câteva exemple de produse bune care vin și cu rezultate pozitive. Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| biwiw51345 a răspuns:

Dacă ai folosit produsele de pe piață și nu se văd rezultate încearcă să tratezi sursa problemei.
Dacă problema e vârsta înaintată sau așa sunt și părinții tăi și ai moștenit asta... nu prea ai opțiuni.
Mie mi-a căzut mult părul într-o perioadă de stres profund și se întâmplă asta la fiecare sesiune, dar nu atât de grav. Apoi se regenerează după ce trece perioada încărcată.
Problemele hormonale pot cauza căderea părului așa că un control medical de rutină nu strică niciodată. Problemele hormonale se tratează ușor cu medicație.
La duș încearcă să speli părul cu capul în jos pentru a nu se crea tensiune pe partea din față a părului și a deplasa cu timpul linia părului. După duș tamponează părul nu freca și NICIODATĂ nu pieptăna părul drept când e ud. (Cu părul creț e altă poveste). Ideal uscă mereu mărul cu treapta minimă de căldură. Nu facem niciun bine părului dacă îl ardem sau îl lăsăm să se usuce de la sine. Părul ud lăsat la uscat singur se îngrașă mai repede.
Dacă ai părul lung prinde-l într-o pleată largă peste noapte ca să nu se frece de pernă excesiv de mult și te asigur că maxim 3 ture de pieptănat sunt suficiente într-o zi, nu trebuie mai multe. Când e încurcat piaptănă în secțiuni de la vârf spre rădăcină cu bșândețe.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia-l folosește-l!
Ce se potrivește unora nu e neapărat sigur să "meargă" și la ceilalți. Si reciproc e valabil

https://www.alpecin.com/......ps?/ro-ro/

| Drimmero a răspuns:

Daca iti cad pana in 50-100-100 si ceva de fire de par capilar pe zi nu e nicio problema, intra in ciclul natural al regenerarii parului, firul de par nu traieste la infinit, insa daca se produce o cadere mai mare cand cad pumni de par, smocuri atunci este o problema, mai ales daca deja observi o rarire pe scalp, daca ai goluri. De unde cade mai exact? In zona fruntii in parti, in crestet sau cade de pe tot capul incat s-a rarit de peste tot? Observi zone de chelie prin parul tau? Exista mai multe tipuri de alopecii (chelie), insa in majoritatea cazurilor alopeciile barbatilor sunt androgenetice, adica sunt mostenite genetic de la parinti, bunici sau alte rude, adica daca si ei au problema asta cu parul, daca au chelit si din pacate aceast tip de alopecie este ireversibil, parul nu mai creste inapoi si singura solutie e implantul. Exista pe piata fel si fel de produse care promit regenerarea parului dar sunt bullshit-uri, nimic nu mai invie foliculii morti. Singura solutie certificata care da rezultate cat de cat e Minoxidilul 5% pentru barbati, dar in momentul in care ai incetat sa te dai cu el parul cade inapoi, trebuie sa te dai toata viata...e chinuiala.
La alopecia androgenetica nu ai ce face, in schimb daca nu o mostenesti si totusi iti cade parul s-ar putea sa existe a lte cauze, ai fost stresat in ultima vreme, ai suferit un soc emotional, ai o alimentatie precara saraca in proteina animala? trebuie investigata cauza la un dermatolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi de la stres și de la alimentație,lipsa de vitamine și minerale. Pe mine mă enervează că îmi crește prea des parul,sa scumpit rău o tunsoare, e usturătoare amenda.
Redu din stres, nu mai pierde nopțile aiurea, și redu din țigări dacă ești fumător. In rest poți face sport zilnic și să nu schimbi des șampoanele, sa te speli cu același șampon care îți e potrivit parului.

| NisipLaMare a răspuns:

Poate fi genetic.

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Cel mai bine ar fi să faci niște analize pentru că s-ar putea să ai anumite dezechilibre în corp, chit că ai menționat faptul că părul a început să îți cadă tot mai tare în ultimul timp deci ceva s-a întâmplat în lunile din urmă. Iar legat de produse, un medic dermatolog îți poate da cele mai bune recomandări, deci după ce faci analizele poți merge cu ele la dermatolog și sunt sigură că veți găsi împreună cauza căderii părului tău. Numai bine!