| mistiquer a întrebat:

imi cade parul foarte tare in ultima vreme si m-am saturat. ce pot face?!

17 răspunsuri:
| Bernoullie a răspuns:

Pastilele cu ulei de peste chiar ajuta!

| mona a răspuns:

Incearca un tratament cu ulei de ricin

| zdrangoi a răspuns:

Poti face... chelie!

| BrokenWings a răspuns:

Hmmm...si eu am avut problema asta happy la mine problema era ca aveam parul mult prea lung. Exista tot felul de sampoane si daca te duci la farmacie sigur iti va recomanda farmacista ceva. Eu am consumat multe citrice, in special portocale si pot sa spun ca nu mai am problema asta. Mie in general mi se intampla iarna, poate si pentru ca nu aveam o alimentatie la fel de variata precum am acum

| JustMusic a răspuns:

Eu am scapat de problema asta cu tinctura de ardei iute, se gaseste la farmaciile naturiste si costa in jur de 5 lei sticluta.O aplici ca pe o masca, are un miros intepator, stai cu ea cam jumatate de ora iar duap te speli normal pe par, eu faceam chestia asta de 2 ori pe saptamana.

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Schimba-ti samponul!
Este normal sa pierzi in jur de 100 de fiere de par pe zi deoarece parul se regenereaza.
Te pup, pa pa! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Impotriva caderii parului iti recomand sa incerci asta:
o lingura de gaz, o lingura rom, o sticluta de vitamina A(uleioasa), un galbenus de ou.Amesteci bine, aplici pe parul spalat, incepand de la radacina spre varfuri.Lasi timp de o 1/2 ora, clatind apoi foarte bine parul.
Tratamentul se poate face la 2 saptamani.
Sau exista TONIC CAPILAR de la Dacia Plant.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sampon folosesti? Ai matreata, par gras?

| mistiquer explică (pentru anonim_4396):

Mi se ingrasa parul la 3 zile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mistiquer):

Si asta cauzeaza caderea parului dar si samponul folosit. Spre exemplu eu cand foloseam samponul pentru caderea parului de la gerovital sau cel pentru par gras imi cadea parul intr-o veselie. Am renuntat la cele din comert si am ales unu de la yves rocher care e mai bland ( pentru radiatii aurii, e 10 sau 14 lei 200 ml).

O alimentatie grasa poate favoriza parul gras, uite ce poti manca pentru a scapa de parul gras dar e putin cam greu de tinut aceasta dieta " si o dieta care presupunea sa elimin din alimentatie prajelile, grasimea animala, conservantii, cofeina, condimentele, alcoolul si dulciurile si sa consum zilnic 2 iaurturi, 2 mere si 2 morcovi. De baut, daca nu e clar, aveam voie doar apa, suc proaspat stors de legume sau fructe (fresh), ceai sau cafea fara cofeina.

Am tinut dieta cu religiozitate si m-am dat numai cu cremele indicate: in 3 luni aveam tenul perfect si nici parul nu mi se mai ingrasa. ".

Si stresul poate cauza caderea parului.

Succes. happy

| ceaiuldetei a răspuns:

Poți să faci mai multe. În funcție de ce anume îți dorești:

Dacă vrei să îl ai lung, dar îți cade foarte mult, ține-l strâns (dar nu prea strâns) într-o bentiță sau elastic.
Dormi cu părul desprins. Dacă îl ții legat, în timpul somnului, de la mișcări, îți vei mai rupe și alte fire de păr.

Folosește produse pentru îngrijirea și tratarea problemelor pe care le ai cu el - vezi că sunt inclusiv niște fiole bune în farmacii și sunt și șampoane foarte bune (unele sunt mai scumpe, altele sunt rezonabile).

Dacă vrei doar să ai grijă de el și nu vrei să mai ții cont de lungimea lui, ai putea să îl tunzi și să mergi la un salon, unde îți vei alege ce crezi că reprezintă.

Să folosești produse de calitate, măști pentru păr, hrănitoare, balsam protector și așa mai departe.

Să te stresezi mai puțin și să nu ignori mesele zilei, pentru că organismul tău se hrănește din interior, nu din exterior și asta înseamnă inclusiv părul.

Spală-l când e necesar, vopsește-l mai rar sau chiar deloc, tunde-l câte puțin, în anumite perioade, ca să eviți despicarea firului.

Întreabă specialiștii sau părinții.
Când mai faci vizite pe la medicul de familiei, ai putea să îi împărtășești problema ta. Un răspuns pozitiv și o soluție, tot vei primi, dacă cele de aici nu te ajută cu mare lucru.

Orice decizie iei, îți aparține. Dacă vrei să îl tunzi, vezi să nu ai păreri de rău, pentru că părul crește mai greu. Eu zic să faci așa cum te simți bine.
Succes.

| Athée a răspuns:

Tratament cu ulei de ricin! Sau uleiul de cocos.

| Tzukushi a răspuns:

Citeste te rog aici cateva sfaturi spuse de mine :* :* sunt multe nu le pot scrie aici

http://mariabeautytips.wordpress.com/......hidratare/

| Meowww a răspuns:

Buna. Si eu am avut aceeasi problema, dar acum nu imi mai cade. Iti recomand acest tratament de par, si samponul pentru ca sunt foarte bune si sunt din plante:

Sampon:
http://farmaciadulfu.ro/......200-ml.jpg

Tratament:
http://www.plafar.net/......produs.jpg
La tratament se sparge o fiola, se toarna intr-un paharut, apoi se sparge si cealalta, se toarna peste, apoi amesteci cateva secunde pana devine o crema. Ti-o aplici pe par, stai cu ea 10 min, apoi te clotesti si te speli cu sampon. La mine a dat rezultate. Tratamentul este in jur de 60 de lei (cutia are zece cutiute cu 2 fiole care trebuie amestecate) si se gaseste in farmacia Plafar. :)

| RockPassion94 a răspuns:

Aplica ulei de ricin la radacina firului de par si lasa-l sa actioneze peste noapte, de 2-3 ori pe saptamana, sau foloseste solutii pe baza de propolis.Le gasesti la magazinele cu produse naturiste sau la farmacie happy

| Andr33a123 a răspuns:

Tundel

| DianaIuliana a răspuns:

Si eu am avut problema asta. foloseste sapun moale impreuna cu chel stop. se gaseste in farmacii si e produs din plante. te speli ci sapun moale, dupa ce se usuca parul aplici cu un disc demachiant chel stop la radacina si acoperi capul cu un prosop sau un turban timp de 30 de min. repeti aceasta "operatiune" dupa 48 de ore. dupa ce se opreste caderea parului, opresti folosirea solutiei chel stop si continui cu sapunul moale. costa in jur de 10 lei fiecare. +-1leu