| nexT_2456 a întrebat:

Mi-e mi-a iesit glicemia 128 mg, şi azi am fost la directoru de familie si a spus ca nu am nimic, a zis doar sa ţin regim si sa nu mai mananc dulciuri! Mi-e cam frica ca mi se pare cam mare glicemia, şi atunci cand am fost la analize am baut multa apa, si am fost foarte obosit, si foarte stresat. Oare de acea sa fi iesit asa mare glicemia? Va rog nişte sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O singura glicemie mare nu inseamna nimic. Timp de 3-4 luni nu manca dulciuri si redu la maxim painea, pastele si grasimile si apoi repeta glicemia pe nemancate.

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Stresul, efortul fizic, unele medicamente chiar si metoda de analiza folosita pot conduce la modificari ale valorilor. Pentru a te edifica asupra problemei citeste asta :http://www.medikal.ro/......ogice.html
Te sfatuiesc sa repeti analiza. Numai bine!

| bobby_7474 a răspuns:

Glicemia de 128mg% nu este mare,aici nu se poate vb de diabet, depinde la cit timp dupa ce ai mincat ti-ai masurat-o.Nu uita daca ai masurat-o din deget si nu ai fost spalat pe miini,puteai sa ai si urme de mincare pe deget,si asta influenteaza,daca te-ai dezinfectat,si alcoolul influenteaza valoarea glicemiei. Apoi daca ai o infectie in corp glucoza urca,si nu se poate vb atunci ca ai diabetul instalat,apoi depinde de cantitatea de glucoza si fructoza pe care ti-ai insusit-o,conteaza ce medicamente ai mai luat, deci sint f multi factori care influenteaza valoare glicemiei, insa chiar si cu astea toate 128mg% nu este o valoare care trebuie sa te sperie.sanatate

| bobby_7474 a răspuns:

Atunci cere medicului sa-ti faca toleranta la glucoza,si vei stii imediat daca ai, sau nu, diabet.Iti doresc multa sanatate

| DYsSsA a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa bei si sa mananci nimic inainte sa-ti faci glicemia...asta influenteaza foarte mult. In al2lea rand oboseala si stresul conteaza si ele extrem de mult. Eu cred ca nu ai dc sa te ingrijorezi. In afara de asta 128 mg e bun. Funda? happy

| andtim a răspuns:

Eu cred ca era DOCTORUL de familie! incearca s-o lasi moale cu zaharurile si glucidele! probabil e si de la caldura! calmeaza-te si trage un pui de somn si sa vezi ce bine o sa-ti fie!

| Sunshinexd a răspuns:

Buna! Da din cauza stresului si oboseli ai acumulat si alea 28 mg, si valoarea normala este 115mg, deci nu ai de ce sa te ingrijorezi! pa, pa!

| nexT_2456 explică:

BOBY,glicemia a fost luata pe nemancate doar ca am baut multa apa şi nu a fost luata glicemia din deget ci din vena